Trwa ładowanie...
d2dnl87

Rzeź Wołyńska

Najnowsze informacje
Zdjęcie Domena publiczna

11 lipca 1943 roku rozpoczęła się zorganizowana rzeź na Polakach na Wołyniu. Według IPN na Wołyniu zginęło około 100 tys. Polaków, a pół miliona musiało uciekać. Podczas rzezi wołyńskiej zniszczono prawie wszystkie polskie miejscowości.

Za rzeź wołyńską odpowiada Organizacja Nacjonalistów Ukraińskich i Ukraińską Armią Powstańczą (UPA), które planowały eksterminacje ludności polskiej jeszcze przed Krwawą Niedzielą w 1943 roku.

Ofiarami nie byli tylko Polacy, bo wśród ofiar znaleźli się też Żydzi, Czesi, Rosjanie, Ormianie i Ukraińcy, ratujący Polaków przed pogromami. Często polska ludność była ostrzegana przed atakiem przez swoich ukraińskich sąsiadów oraz ukrywana przez Ukraińców w swoich gospodarstwach, żeby zgubić pościg oprawców. Również Polacy odpowiadają za kilka tysięcy ofiar na Wołyniu, ponieważ w odwecie zabito od 2 do 3 tysięcy Ukraińców.

Rzeź wołyńska w relacjach polsko-ukraińskich

Według badań CBOS-u na 70. rocznicę rzezi wołyńskiej, 64 proc. Polaków wierzy w możliwość pojednania między Polakami i Ukraińcami, ale co piąty uważa, że pełne porozumienie jest niemożliwe.

W lipcu 2016 roku prezydent Ukrainy, Petro Poroszenko, złożył kwiaty i zapalił znicz pod pomnikiem ofiar Wołynia. Również w tym roku dwunastu polityków, duchownych i intelektualistów ukraińskich – w tym Wiktor Juszczenko, prezydent Ukrainy w latach 2005-2010, a także patriarcha Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego - wystosowało apel do Polaków, w którym proszono o wybaczenie zbrodni wołyńskiej.

Kilka tygodni po tych wydarzeniach Sejm nazwał rzeź wołyńską "ludobójstwem" i ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

W odpowiedzi na to parlament Ukrainy potępił decyzje Senatu i Sejmu RP w sprawie zbrodni wołyńskiej, uznając, że określenie jej mianem ludobójstwa jest "upolitycznianiem historii" i przekreśla osiągnięcia wieloletniego dialogu historycznego na ten temat, a jedyną droga do pojednania polsko-ukraińskiego jest wspólne poznawanie faktów i uwarunkowań historycznych oraz przebaczenie.

d2dnl87
d2dnl87
d2dnl87
Więcej tematów
d2dnl87