Tylu będzie obcokrajowców w Polsce. Wyraźny wzrost. "I już tu zostaną"

- To był absolutnie niebywały rok pod względem migracyjnym - przyznaje w rozmowie z Wirtualną Polską prof. Maciej Duszczyk z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego. Wytyczając scenariusze migracyjne dla Polski wylicza, że do roku 2030 około 10 proc. mieszkańców Polski to będą obcokrajowcy. - Zwróćmy uwagę, że dzisiaj to już 6 proc. Zatem nie będzie to duży wzrost z 0 do 10, tylko z 6 do 10. To nawet nie jest podwojenie tej liczby, którą dzisiaj mamy - wyjaśnia. Dodaje także, że kluczowa będzie kwestia polityki integracyjnej, której obecny rząd nie poświęca uwagi.

"To był niebywały rok". Ekspert komentuję sytuację migracyjną w Polsce
"To był niebywały rok". Ekspert komentuję sytuację migracyjną w Polsce
Źródło zdjęć: © East News | Jakub Kaminski
Mateusz RatajczakSara Bounaoui

01.01.2023 18:45

Polska ma za sobą burzliwy rok, jeżeli chodzi o kwestię migracji. Problemy rozpoczęły się już na przełomie 2021 i 2022 roku przez prowokacje reżimu Alaksandra Łukaszenki. Jak komentuje prof. Maciej Duszczyk, ludziom udaje się przejść przez granicę, a potem są zawracani przez polską Straż Graniczną.

- Trwa gra między polskimi służbami, a białoruskimi, której niestety przedmiotem, a nie podmiotem, są ludzie. To na pewno się nie skończy. Mur czy elektroniczna bariera nam nie pomoże - ocenił prof. Duszczyk w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski. Dodał, że w nadchodzącym roku musimy się przygotować na kolejne prowokacje.

Scenariusze migracyjne dla Polski. "Dzisiaj to już jest ponad 6 procent"

- Trzeba się zastanowić, jak długo może to jeszcze potrwać - ocenia ekspert. Dogadanie się z Łukaszenką czy Putinem nie będzie możliwe, w grę wchodzi jedynie "zamknięcie kanału migracyjnego" na początku.

- Zidentyfikowane osoby, które są odpowiedzialne za przemyt ludzi, powinny być objęte takimi samymi sankcjami, jak osoby odpowiedzialne za wojnę w Ukrainie. Nie rozumiem, dlaczego Polska nie występuje o takie ograniczenia - przyznaje prof. Duszczyk. Dodaje też, że żaden mur nie zatrzyma ludzi.

Kolejna fala migracji to koniec lutego i początek marca tego roku, kiedy Ukraińcy uciekali przed wojną w swoim kraju.

Imigranci w Polsce. Ekspert wskazuje główne kierunki

Zdaniem eksperta, Polska będzie w kolejnych latach ugruntowywała swoją pozycję jako państwo migracyjne. - Jeżeli chcemy utrzymać konkurencyjność gospodarki i szybko się rozwijać, to 3-3,5 miliona cudzoziemców będzie w Polsce mieszkać. To będą cudzoziemcy, którzy nie tylko będą przyjeżdżać tu pracować, ale będą także z nami mieszkać - tłumaczy.

Największą grupą będą osoby z Białorusi i Ukrainy. Po wojnie być może część z Ukraińców zdecyduje się wrócić, ale spora część zostanie. To samo dotyczy Białorusinów. Niewiele wskazuje, żeby sytuacja w ich kraju miała się zmienić. Reżim Łukaszenki utrzymuje się mocno i "pozostaje satelitą Rosji". - Musimy się przyzwyczaić, że to nie będzie migracja krótkotrwała zarobkowa, tylko osiedleńcza - komentuje profesor.

Migrantów ze wschodnich sąsiadów Polski może być jednak za mało, żeby zniwelować w gospodarce problemy, które tworzy niż demograficzny. Dlatego do Polski będą przyjeżdżały osoby także z innych krajów. Ekspert, jako główne kierunki wskazuje państwa Azji centralnej jak Indie, Turcja, Uzbekistan, Kazachstan. - Do tej pory ci ludzie wyjeżdżali do Rosji, jednak Rosja będzie miała duże problemy gospodarcze - zauważa prof. Duszczyk.

Do roku 2030 około 10 proc. mieszkańców Polski to będą obcokrajowcy

Dlaczego wybiorą Polskę? - Polska jest największym państwem naszego regionu, prowadzi liberalną politykę imigracyjną - łatwo dostać pozwolenie na pracę. Również kulturowo - mimo tego, że część z nich to 'miękkie kraje islamskie" - oni dobrze się tutaj czują - wyjaśnia ekspert.

Jak dodaje, Polska jest "regionem postsowieckim". - Kontakty między naszymi państwami są dobrze rozbudowane. To nie będą takie liczby jak Ukraińcy, czy Białorusini, bardziej emigracja uzupełniająca - wyjaśnia.

Do roku 2030 około 10 proc. mieszkańców Polski to będą obcokrajowcy. - Zwróćmy uwagę, że dzisiaj to już 6 proc. Zatem nie będzie to duży wzrost z 0 do 10, tylko z 6 do 10. To nawet nie jest podwojenie tej liczby, którą dzisiaj mamy - mówi profesor w rozmowie z WP.

"Przekształcamy się w państwo imigracyjne"

Zdaniem profesora, w tym świetle ważniejsza od prowadzenia dobrej polityki migracyjnej jest polityka integracyjna. Polska, bazując na doświadczeniach innych państw, może wyciągnąć wnioski i zaproponować nowy model integracji. - My wiemy już, co działa, a co nie. Polska ma szanse na to, żeby sobie tę migrację ułożyć w sposób odpowiedni i uniknąć problemów, które były w innych państwach - przekonuje.

Jednak żeby plan się powiódł, konieczne jest większe zwrócenie uwagi na politykę integracji. - W polskim rządzie nie ma jednej osoby, która się zajmuje integracją. Musimy sobie zdawać sprawę, że rząd nie poświęca tej kwestii wiele uwagi, a jest ona absolutnie kluczowa - przestrzega profesor. Sugeruje, że powinien powstać centralny urząd do sprawy migracji i integracji.

- Będziemy wystawieni na nowe wyzwania, bo przekształcamy się, już się przekształciliśmy w państwo imigracyjne. Mamy wszystkie karty w ręku, tylko trzeba odpowiednio ich użyć - przekonuje prof. Maciej Duszczyk.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
migrancimigracja zarobkowauchodźcy
Wybrane dla Ciebie