Gdańsk wznawia zajęcia z edukacji seksualnej. "Opór skrajnych środowisk"
Po prawie dwuletniej przerwie w Gdańsku mają wrócić dodatkowe zajęcia z edukacji seksualnej dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Będą odbywać się również poza szkołami.
Od marca 2020 roku zajęć nie było. Przeciwko nim protestowały środowiska prawicowe, m.in. radni PiS oraz Ordo Iuris. Władze miasta tłumaczyły później brak wznowienia zajęć trudnościami pandemicznymi, deklarując jednocześnie chęć powrotu do ich organizacji. Tydzień po publikacji trójmiejskiej "Wyborczej" pojawiła się oficjalna zapowiedź.
Zajęcia z edukacji seksualnej w Gdańsku. Będą również poza szkołą
Jak podają gdańscy urzędnicy, zajęcia mają szansę na powrót do szkół w II semestrze roku szkolnego 2021/2022, w zależności od procesu wyboru podmiotu, który poprowadzi zajęcia. W tym celu zostanie ogłoszony konkurs. Program ma się odbywać nie tylko w placówkach oświatowych, ale także poza szkolnymi budynkami – w zależności od zainteresowania.
Zobacz także: Mateusz Morawiecki jak Paulo Sousa? Zaskakująca metafora lekarza
Miasto zaktualizuje również podręcznik do zajęć, w oparciu o doświadczenia z pierwszej edycji. Informacje o możliwości udziału w programie będą dystrybuowane nie tylko w szkołach.
"Opór skrajnych środowisk"
- Szkoła obecnie jest miejscem bardzo silnego sporu kulturowego i nasze gdańskie podejście ukierunkowane na edukację opartą na wiedzy, samoświadomości, również w odniesieniu do zdrowia seksualnego, tożsamości seksualnej, nie jest dobrze przyjmowana we wszystkich środowiskach - powiedziała na konferencji prasowej Monika Chabior, wiceprezydentka Gdańska ds. rozwoju społecznego.
- Realizatorzy, szkoły, rodzice napotkali na ogromny opór ze strony skrajnych środowisk. Dlatego wyciągamy wnioski i proponujemy warsztaty dla chętnych, także poza szkołami - dodała. Dotychczasową realizację programu nazwanego "Zdrovve Love" oceniła pozytywnie. Przypomniała, że program wspierania prokreacji, którego częścią jest edukacja seksualna, został przedłużony do 2025 roku.
W ramach gdańskiego programu edukacji seksualnej zrealizowano 296 godzin warsztatów edukacyjnych dla 835 uczestników. To uczniowie kilku gdańskich szkół ponadpodstawowych, którzy brali udział w zajęciach za zgodą rodziców. Opiekunowie uczniów mogli wybrać moduły zajęć, w których brali udział nastolatkowie.
Przeprowadzono spotkania informacyjne dla 2779 rodziców i 2870 uczniów. W 21 gdańskich placówkach oświatowych projekt odbył się lub był w trakcie rozpoczęcia. Koszt pierwszej edycji zajęć to łącznie 131 413,73 złotych.