Temperatura wody w Bałtyku. Pierwsze informacje dla wczasowiczów

Temperatura wody w Bałtyku to kwestia szczególnie ważna dla wczasowiczów. W pierwszym tygodniu wakacji IMGW opublikowało zestawienie. Widzimy temperaturę wody w Morzu Bałtyckim i Zalewie Szczecińskim.

Temperatura wody w Bałtyku. Pierwsze informacje dla wczasowiczów
Temperatura wody w Bałtyku. Pierwsze informacje dla wczasowiczów
Źródło zdjęć: © IMGW, Unsplash
oprac. SBO

25.06.2024 | aktual.: 25.06.2024 14:29

Temperatura wody w Morzu Bałtyckim jest wynikiem wielu różnych czynników. Morze Bałtyckie, jako stosunkowo płytkie morze śródlądowe, jest szczególnie podatne na wahania temperatury powietrza, co powoduje, że reaguje na nie stosunkowo szybko.

Jednym z najbardziej charakterystycznych aspektów Bałtyku jest jego tendencja do dużych sezonowych zmian temperatury. W szczególności temperatura wody osiąga swoje maksimum w miesiącach letnich, kiedy to turyści z całej Europy przybywają, aby cieszyć się słonecznymi plażami i względnie ciepłymi kąpielami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Temperatura wody w Bałtyku. Najzimniej przy Helu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w pierwszym tygodniu wakacji opublikował mapkę, na której widzimy temperaturę wody, odnotowaną o 8 rano.

Najzimniejsza woda jest w okolicach Helu - tam jednie 16 stopni. Nieco cieplejsza jest w okolicach Trójmiasta. Tam termometry wskazują już 18 stopni. Najprzyjemniejsze kąpiele czekają nas w okolicach Międzyzdrojów. Tam plażowicze mogą cieszyć się 20 stopniami.

Wartości temperatury wody odnotowywane na południu Bałtyku w okolicy Polski zawsze będą wyższe niż te na północy. Woda jednak jest dość zimna, w porównaniu z popularnym wśród wczasowiczów z Polski Adriatykiem, czy Morzem Śródziemnym. Amatorów kąpieli w Bałtyku jednak nie brakuje. Zwłaszcza kiedy temperatura powietrza jest bardzo wysoka, plażowicze lubią się schłodzić.

Warto pamiętać, by w Bałtyku kąpać jedynie w wyznaczonych do tego miejscach, gdzie pozostajemy pod okiem ratowników. Każdego roku w Polsce tonie nawet 700 osób, głównym rejonem, w którym najczęściej dochodzi do utonięć, jest pas Pomorza.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)