Tarcza 1000 plus. Dodatek energetyczny. Rząd szykuje dopłaty do prądu

W związku z rosnącymi cenami paliw i prądu premier Mateusz Morawiecki ogłosił kolejną pomoc dla Polaków. Po dodatku węglowym i zamrożeniu ceny prądu przy zużyciu poniżej 2000 kWh rząd zapowiada kolejny dodatek - dopłaty dla osób ogrzewających domy przy pomocy energii elektrycznej. Kto może otrzymać dodatkowe pieniądze? Nieoficjalnie mówi się o środkach w wysokości 1000 złotych.

Dodatek do prądu 1000 złotych. Czy rząd dopłaci do ogrzewania elektrycznego?
Dodatek do prądu 1000 złotych. Czy rząd dopłaci do ogrzewania elektrycznego?
Źródło zdjęć: © Pixabay

Zima tuż za pasem. Coraz chłodniejsze dni powodują, że wielu Polaków z przerażeniem spogląda w stronę źródeł ogrzewania. W tym roku ceny węgla osiągnęły nawet trzykrotność wartości, którą trzeba było zapłacić za to paliwo w ubiegłym roku. Dodatkowo w wielu miejscach brakuje opału. Ceny pelletu, gazu czy oleju opałowego również poszły w górę, a od przyszłego roku zapowiadana jest podwyżka prądu - według informacji, które dotarły do mediów w lipcu 2022 - nawet o 180 procent.

Dopłata do prądu. Kolejny punkt Tarczy Solidarnościowej

Na odbywającej się w czwartek, 15 września 2022 konferencji prasowej, szef rządu poinformował o utworzeniu tzw. Tarczy Solidarnościowej, której głównym zadaniem jest odciążenie gospodarstw zużywających poniżej 2000 kWh rocznie. Później uzupełniono je o informacje dotyczące dopłat do energii elektrycznej.

Jak informowała wówczas Kancelaria Premiera "#TarczaSolidarnościowa to dodatek energetyczny dla gospodarstw, które ogrzewają się energią elektryczną. Tu będziemy punktowo kierowali dodatek energetyczny, tak jak wcześniej zrobiliśmy to w odniesieniu do pelletu, oleju, drewna opałowego, gazu czy węgla".

Dodatek do prądu 1000 zł. Kto może dostać dopłatę?

Informacja o wysokości dodatku nie jest jeszcze oficjalnie potwierdzona. Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, dopłata do prądu ma wynieść 1000 złotych na gospodarstwo domowe. Ze świadczenia będą mogły skorzystać osoby, ogrzewające domy lub mieszkania za pomocą energii elektrycznej - warunkiem, podobnie jak w przypadku innych dopłat ma być deklaracja złożona do CEEB, wskazująca grzejniki elektryczne jako główne źródło ogrzewania. Według DGP dodatkowe świadczenie nie ma objąć osób, które korzystają z fotowoltaiki. Podobnie jak w przypadku dodatku węglowego oraz dodatków energetycznych, w przypadku dopłat do prądu obowiązywać ma jedna wypłata na jeden adres zamieszkania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rząd wpadł na dobry pomysł z prądem. "Zachęca do oszczędzania"

Dodatek do ogrzewania elektrycznego. Dlaczego rząd chce dopłacać?

Ogłoszona w czwartek Tarcza Solidarnościowa spotkała się ze sporą krytyką internautów, którzy wskazują, że roczne zużycie prądu, zwłaszcza w przypadku ogrzewania pomieszczeń za pomocą grzejników elektrycznych, znacznie przekracza limit 2000 kWh zaproponowany przez rząd. Dodatek do ogrzewania elektrycznego miałby więc wspomóc gospodarstwa, które ze względu na znaczne zużycie prądu, zapłaciłyby rachunki znacznie wyższe niż w 2022 roku.

Dodatek do prądu. Kiedy decyzja?

Ogłoszona w czwartek decyzja nie zawiera żadnych szczegółów. Wiadomo, że Sejm nie przyjął propozycji Senatu, by źródła ogrzewania zasilane energią elektryczną włączyć do świadczeń wypłacanych w ramach dodatku energetycznego. Oznacza to, że na ostateczną decyzję dotyczącą wypłat dodatku do prądu trzeba jeszcze poczekać.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (24)