Trwa ładowanie...

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Tryb zimowy w oknach

W Polsce nie ma przepisów, które regulowałyby rozpoczęcie sezonu grzewczego. Decyzja w tej kwestii zależy w głównej mierze od zarządców budynku. Większość spółdzielni rozpoczyna dostarczać ciepło już we wrześniu. W tym roku rachunki za ogrzewanie mogą być jednak wyższe. Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Jak ustawić tryb zimowy w oknach? To sposób na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Jak ustawić tryb zimowy w oknach? To sposób na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Źródło: unsplash
d2z9gld
d2z9gld

Aktualne przepisy zawarte w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 15 stycznia 2007 r. wskazują jedynie, że sezon grzewczy to okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów. Nie ma więc szczegółowej daty ani temperatury, która określa, kiedy zaczynają grzać kaloryfery. O momencie uruchomienia ogrzewania decydują spółdzielnie mieszkaniowe.

Niższe rachunki za ogrzewanie. Tryb zimowy w oknach pomoże je zmniejszyć

Tryb zimowy w oknach polega na odpowiednim ustawieniu metalowych bolców, które zwiększą docisk uszczelki. Wpływa to na szczelność okien i całej konstrukcji. Rozwiązanie to pomaga ograniczyć konieczność dogrzewania pomieszczenia. Przestawienie okien na tryb zimowy i zmniejszenie szczeliny można wykonać samodzielnie. Dzięki temu z pomieszczenia nie będzie uciekać ciepło, a zimne powietrze nie przedostanie się do środka. To sposób na mniejsze rachunki za ogrzewanie.

Jak ustawić tryb zimowy w oknach?

Aby przygotować okna na jesień i zimę trzeba najpierw sprawdzić, jaki tryb jest ustawiony. W tym celu trzeba otworzyć okno i znaleźć śrubę, która znajduje się w jego skrzydle. Następnie wystarczy zobaczyć w jakiej pozycji śruba ułożona jest względem uszczelki. Węższa strona wskazuje na tryb letni, a grubsza na zimowy. Aby przekręcić śrubę potrzebne będą odpowiednie narzędzia - klucz imbusowy, torx lub zwykły śrubokręt płaski, krzyżowy. Grubsza strona metalowego bolca powinna więc zostać skierowana w stronę wnętrza. Wystarczy przekręcić śrubę o połowę obrotu. Nieco większy opór przy zamykaniu może wskazywać na to, że uszczelnienie okna powiodło się. Za kilka miesięcy, kiedy nadejdą cieplejsze dni, wystarczy znów przekręcić śrubę w odwrotnym kierunku. 

Trzeba pamiętać o tym, że ustawienie okna na tryb zimowy wiąże się ze zmniejszoną cyrkulacją powietrza. Jak wietrzyć mieszkanie w zimie, aby ograniczyć straty ciepła?

  • Unikaj przeciągów
  • Wietrz każde z pomieszczeń osobno
  • Wyłącz ogrzewanie, odczekaj 10 minut i otwórz szeroko okna na 5 minut
d2z9gld

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wysokie ceny energii w Niemczech. "Już nie myję rąk pod ciepłą wodą"

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Inne sposoby

Innym sposobem na to, aby zaoszczędzić ciepło podczas chłodnych miesięcy, jest odsłonięcie wszystkich kaloryferów. Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego upewnij się, że grzejniki nie są zastawione meblami. Zmiana firanek i zasłon na krótsze sprawi, że ciepło z kaloryferów ogrzeje całe pomieszczenie. Podczas przebywania poza domem, temperaturę w pomieszczeniach można obniżyć.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2z9gld
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2z9gld
Więcej tematów