Sezon grzewczy 2022. Kiedy zaczną grzać kaloryfery? Jest coraz zimniej
Spadek temperatur oraz pierwsze nocne przymrozki sprawiły, że wiele osób zastanawia się, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy 2022. Mieszkańców bloków o włączeniu ogrzewania powinni poinformować zarządcy. Przepisy obowiązujące w Polsce nie określają jednak daty rozpoczęcia sezonu grzewczego.
Z tzw. miejskiego ogrzewania, czyli ciepła systemowego korzysta nawet kilka milionów Polaków. Za pomocą systemów ciepłowniczych dostarczane jest zarówno ogrzewanie, jak i ciepła woda. Te, w związku z rosnącymi cenami węgla i szalejącą inflacją, mają w tym roku podrożeć - jak wskazuje Urząd Regulacji Energetyki, podwyżki cen ogrzewania mają maksymalnie wynieść 42 procent. Kiedy zaczną grzać kaloryfery? Wiele spółdzielni zarządza początek sezonu już we wrześniu. W tym roku ze względu na rosnące ceny i widmo kryzysu energetycznego ogrzewanie może zostać uruchomione później.
Kiedy zaczną grzać kaloryfery? Datę ustalają spółdzielnie
Potocznie przyjmuje się, że okres grzewczy rozpoczyna się wraz ze spadkiem temperatury, który najczęściej wypada na przełomie jesieni i zimy. Przepisy w Polsce nie określają konkretnej daty - rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 15 stycznia 2007 r. wskazuje jedynie, że sezon grzewczy to "okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów". Pozwala to na dużą interpretację zapisów sprawiając, że poszczególne spółdzielnie i zarządcy sami decydują o momencie uruchomienia ogrzewania.
Sezon grzewczy 2022/2023. Kiedy kaloryfery zrobią się ciepłe?
Nieco bardziej precyzyjne wskazania zawiera Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. (DzU 2002 Nr 75, poz. 690) w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zapisy rozdziału 4 § 134 wskazują, że minimalna temperatura, jaka powinna panować w pomieszczeniach, wynosi +20 stopni Celsjusza dla pokoi, kuchni, przedpokojów oraz +24 stopnie dla pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi bez odzieży, czyli łazienek. Przepisy te nie dotyczą stricte spółdzielni i zarządców, a jedynie warunków technicznych budynków. Z ich pomocą można jednak określić przybliżony czas rozpoczęcia sezonu grzewczego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Będzie problem z ogrzaniem się w zimie". Były wiceminister mówi, co trzeba zrobić
Sezon grzewczy. Spółdzielnie mają własne rozporządzenia
Ze względu na brak precyzyjnych przepisów określających, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy, wiele spółdzielni stosuje własne rozporządzenia. Często przyjmuje się, że początek okresu grzewczego zaczyna się, kiedy temperatura w nocy przez trzy dni z rzędu nie przekroczyła 10 stopni Celsjusza.