Trwa ładowanie...
d1vqg6p

Szkielety co najmniej 97 osób znaleziono w jeziorze

Władze Bośni i Hercegowiny oraz Serbii poinformowały, że ze znajdującego się na granicy obu państw jeziora Peruciac wydobyto szkielety co najmniej 97 ludzi.

Share
d1vqg6p

Przedstawiciele bośniackiej i serbskiej komisji ds. osób zaginionych podali, że po bośniackiej stronie znaleziono w sumie 372 fragmenty szkieletów, a po serbskiej - 79.

Po policzeniu prawych kości udowych stwierdzono, że szczątki, które udało się wydobyć należały do co najmniej 97 ludzi, w większości ofiar wojen towarzyszących rozpadowi Jugosławii. Jak zaznaczają władze jedynie testy DNA pozwolą ustalić ostateczną liczbę znalezionych ofiar i ich tożsamość.

Większość z nich to mieszkańcy pobliskiego miasta Wiszegrad zabici przez Serbów na początku wojny bośniackiej z lat 1992-1995. Zdaniem specjalistów po serbskiej stronie znaleziono także szczątki 11 Albańczyków zabitych podczas wojny w Kosowie z lat 1998-1999.

Eksperci pracujący na brzegach jeziora znaleźli również ludzkie szczątki nie związane z wojną bośniacką, w tym sześciu austrowęgierskich oficerów pochowanych w galowych mundurach z odznaczeniami. Groby tych ludzi zostały zalane, kiedy tworzono jezioro.

d1vqg6p

W Wiszegradzie i jego okolicach za zaginionych uznaje się około tysiąca osób. Niemal wszyscy to muzułmanie, których zabito, a ich ciała zrzucono z mostu na rzece Drina. Spłynęły one następnie do sztucznego jeziora Peruciac kilka kilometrów w dół rzeki. Poziom wody w jeziorze na którym znajduje się tama hydroelektrowni jest obniżany w celach konserwacyjnych co 30 lat.

- Przypuszczamy, że co najmniej jedna trzecia zaginionych zostanie w ten sposób odnaleziona, jednak szanse na to, że inni, których wrzucono do Driny zostaną odnalezieni są minimalne - uważa Amor Maszović, szef bośniackiej komisji ds. osób zaginionych.

Zabójstwa w Wiszegradzie były tak częste i tak liczne, że dyrektor elektrowni wodnej znajdującej się w Serbii w 1992 roku zaapelował w radiu do ludzi za nie odpowiedzialnych, by przestali wrzucać ciała do jeziora, ponieważ zatykają odpływ tamy elektrowni.

Obecnie, 18 lat później, eksperci z obydwu krajów wspólnie szukają ciał ofiar. Serbskie władze opóźniły ponowne napełnianie jeziora po zakończeniu prac konserwacyjnych, by móc odnaleźć więcej ciał.

d1vqg6p

- Jestem przekonany, że ustalenie losu zaginionych jest jedną z najważniejszych kwestii; kluczem do pojednania w regionie - uważa z kolei szef serbskiej komisji Veljko Odalović.

Zdaniem Adama Boysa - wiceprzewodniczącego Międzynarodowej Komisji ds. Osób Zaginionych, która prowadzi testy DNA wydobytych szczątków - umiejętność współpracy komisji z obu krajów pokazuje jak dojrzałe są to instytucje.

W trwających od dwóch miesięcy poszukiwaniach ekspertom pomagają setki wolontariuszy.

d1vqg6p

Podziel się opinią

Share
d1vqg6p
d1vqg6p
Więcej tematów