Muzyka w siedzibie TVP. Za repertuar odpowiada Suski
Politycy Prawa i Sprawiedliwości pełnią kilkugodzinne dyżury w gmachu TVP. Jak sami mówią, walczą o demokrację i wolne media. W środowy poranek na Woronicza pojawił się m.in. Marek Suski, który wziął ze sobą głośnik Bluetooth.
Politycy Prawa i Sprawiedliwości nie opuszczają gmachu telewizji polskiej przy ul. Woronicza w Warszawie. We wtorek wieczorem Sejm podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej. W głosowaniu nie wzięło udziału ponad 100 posłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy udali się pod siedzibę TVP.
W gmachu TVP przed godziną 6 rano pojawiła się kolejna grupa polityków Prawa i Sprawiedliwości, która dyżuruje w siedzibie telewizji. Na miejscu są m.in. posłowie Marek Suski i Maciej Małecki oraz posłanki Anna Milczanowska i Joanna Borowiak.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Marek Suski wziął ze sobą głośnik Bluetooth, który połączył ze swoim telefonem. Taki rekwizyt wzbudził zainteresowanie dziennikarzy. Reporter TVN24 zapytał polityka PiS czy zamierza umilać sobie dyżur w siedzibie telewizji polskiej puszczaniem muzyki.
Suski potwierdził i zdradził, że jego koledzy usłyszą pieśń "Żeby Polska była Polską" Jana Pietrzaka. Nie wiadomo, czy to jedyny utwór, jaki będzie towarzyszył warcie Marka Suskiego.
"Żeby Polska była Polską"
Pieśń "Żeby Polska była Polską" powstała w połowie lat 70. ubiegłego wieku. Rozgłos przyniosło jej wykonanie Jana Pietrzaka w 1981 roku na festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.
W latach 80. była wyrazem walki z władzą komunistyczną i poparcia dla "Solidarności", pełniła wręcz funkcję hymniczną.
Dyżury w TVP
Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że powstaje harmonogram dyżurów w siedzibie telewizji polskiej. Mają pełnić je politycy w dziesięcioosobowych grupach, które będą się wymieniać co kilka godzin.
Sejm przyjął we wtorek wieczorem uchwałę ws. przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz PAP.
Jak napisano w projekcie, "konstytucyjne prawo obywateli do informacji" musi być realizowane poprzez dostęp do rzetelnych mediów oraz Polskiej Agencji Prasowej, "co wymaga niezwłocznej odbudowy niezależności, obiektywizmu i pluralizmu w realizacji misji publicznej".