Trwa ładowanie...

Suski i cena masła. Polityk tłumaczy, o co chodzi z "paskami" i przedstawia dowód

Ile kosztuje kostka masła? Z odpowiedzią na to pytanie problem miał Marek Suski. Nie wszyscy zrozumieli, czym są "paski" na produktach, o których mówił poseł Prawa i Sprawiedliwości. Zapytaliśmy i otrzymaliśmy nie tylko wyjaśnienie, ale też dowód.

Share
Poseł Marek Suski tłumaczy o co chodzi z "paskami" na produktach
Poseł Marek Suski tłumaczy o co chodzi z "paskami" na produktachŹródło: PAP
d2c34cv

Furorę zrobiły ostatnie wypowiedzi polityków Prawa i Sprawiedliwości dotyczące cen produktów spożywczych w sklepach.

Premier Mateusz Morawiecki zapytany przez dziennikarkę "Faktu" o cenę chleba, odpowiadał ponad półtora minuty. Internauci porównali to do monologu Skryby z filmu "Asterix i Obelix: Misja Kleopatra", który jest symbolem wodolejstwa i unikania odpowiedzi na niewygodne pytanie.

Marek Suski i cena masła. "Są paski na wyrobach i nie widać cen"

Z kolei problemy z odpowiedzią na pytanie o cenę kostki masła miał poseł Marek Suski. - Szczerze mówiąc, kiedy chodzę do sklepu, to mam listę od żony i robię zakupy zbiorczo - stwierdził na antenie Radia Zet.

Zobacz także: Druzgocący sondaż dla TVP. Polityk PiS ma teorię

- Nie ogląda pan cen? - drążyła dziennikarka Beata Lubecka.

d2c34cv

- Nie, bo są paski na wyrobach i tak naprawdę nie widać cen - odparł poseł PiS.

Marek Suski wyjaśnia, o co chodzi z "paskami" i przedstawia dowód

Poprosiliśmy Marka Suskiego o doprecyzowanie tego, czym są "paski" na produktach spożywczych. Nie udało się dodzwonić, ale poseł szybko odpowiedział na SMS-a. Miał na myśli kody kreskowe. Na dowód wysłał nawet zdjęcie chleba, na którym nie ma ceny, tylko kod kreskowy. Dopisał: "Cena zakodowana w paskach".

Zdjęcie chleba, które przesłał poseł Marek Suski WP
Zdjęcie chleba z gigantycznym kodem kreskowym, które przesłał poseł Marek Suski Źródło: WP

Podobnie jak Beata Lubecka zauważyliśmy, że ceny są przecież na sklepowych półkach. Polityk ocenił, że produktów w sklepie jest wiele i żeby mieć pewność, co tak naprawdę się kupuje, to trzeba sprawdzić po numerze identyfikacyjnym.

d2c34cv

"Do sklepu mam kawałek i nie chodzę po jeden produkt. Płacę gotówką zbiorczo za wszystko, a ceny masła, chleba i innych produktów w każdym sklepie są inne. Zresztą jest wiele rodzajów" - wyjaśnił Marek Suski.

UOKiK: Ceny w sklepach powinny być czytelne, widoczne i jednoznaczne

Zajrzeliśmy do gazetek najpopularniejszych sieci sklepów w Polsce, aby zorientować się, jak to jest z tą ceną masła. Z kartą Moja Biedronka od 17 do 18 września można skorzystać z promocji i kupić trzy masła ekstra Mleczna Dolina w cenie 2,99 zł za sztukę. Regularna cena to 4,49 zł. W Auchan masło ekstra Łaciate kosztuje w promocyjnej cenie 4,44 zł. Masło ekstra Mlekovita 7,19 zł.

Dlaczego o tym piszemy? Ponieważ codziennie miliony Polaków robią zakupy i powinny wiedzieć, do jakich informacji na półkach mają prawo. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zastrzega, że sprzedawca musi czytelnie, widocznie i jednoznacznie informować klientów o cenach produktów lub usług.

Oprócz ceny danego produktu, sklepy są zobowiązane do informowania o cenie w jednostce miary, czyli za kilogram, litr, metr etc., a podana cena musi być zawsze ostateczna, czyli brutto.

d2c34cv

Jeśli cena na półce w sklepie różnie się od tej przy kasie, to klient ma prawo kupić produkt po tej najkorzystniejszej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2c34cv

Podziel się opinią

Share
d2c34cv
d2c34cv
Więcej tematów