Pixabay

Patrycja Klimek, 26 kwietnia 2023 11:15

Spacer z psem. Kiedy właściciele czworonogów mogą otrzymać mandat?

Tweetnij Komentuj

Coraz cieplejsze dni sprzyjają długim spacerom z psami. Ich właściciele powinni jednak pamiętać, że czworonoga należy wyprowadzać w odpowiedni sposób. Czy w Polsce obowiązuje zakaz spuszczania psa ze smyczy? Niektóre zachowania mogą skutkować kilkutysięczną grzywną.

Obowiązki właścicieli psów w wielu przypadkach są regulowane przez prawo. Niektóre z przepisów są jednak nieprecyzyjne - z tego względu ich wykładnia może różnić się od siebie. Kiedy spacer z psem może zakończyć się mandatem?

Czy pies musi mieć kaganiec?

W prawie polskim nie istnieją odgórne przepisy nakazujące zakładanie psom kagańców . Wyjątkiem są jedynie rasy agresywne , takie jak np. amerykański pitbulterier, dog z Majorki, buldog amerykański, tosa inu, rottweiler, owczarek kaukaski czy dog argentyński. Psy ras prawnie uznawanych za agresywne podczas spacerów muszą mieć założony kaganiec oraz być prowadzone na smyczy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nosorożec jak mały piesek prosi o przekąskę

Pokaż...

Warto jednak pamiętać, że choć nie istnieją przepisy odgórnie nakazujące zakładanie psom kagańców, taki nakaz może być regulowany odrębnymi zapisami obowiązującymi w danym mieście, w parkach czy w pojazdach komunikacji miejskiej . Dodatkowo właściciele psów, którzy nie zachowają "zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia", mogą zostać ukarani karą nagany, grzywną w wysokości do 1 tys. złotych lub ograniczeniem wolności . Wskazuje na to artykuł 77. Kodeksu wykroczeń.

Czy pies musi być na smyczy? Prawo wskazuje jasno

Przepisy prawa nie regulują również kwestii obowiązku wyprowadzania psów na smyczy. Artykuł 10a. Ustawy o ochronie zwierząt informuje jednak, że " zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna ", nie uściślając, o jaką formę kontroli chodzi.

Oznacza to, że pies nie musi być prowadzony na smyczy, o ile zwierzę wykonuje polecenia właściciela i nie narusza praw innych osób lub nie narusza ich mienia. Jeżeli pies nie reaguje na polecenia i wyrządza szkody, jego właściciel może zostać ukarany grzywną lub zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

Dodatkowo art. 143. wspomnianej ustawy precyzuje, jakie kary czekają właścicieli psów, które nie reagując na polecenia czy niszczą roślinność . Jak wskazuje przepis, "kto na terenach przeznaczonych do użytku publicznego (...) dopuszcza do niszczenia roślinności przez zwierzęta znajdujące się pod jego nadzorem (...), podlega karze grzywny do 1 000 złotych albo karze nagany".

Pies w lesie. Kiedy za spacer grozi mandat?

Odrębną kwestię stanowi temat spacerów z psami po lesie . Zgodnie z artykułem 30. Ustawy o lasach, właścicielom czworonogów zabrania się puszczania ich luzem . Osoby, które nie zastosują się do tego przepisu, mogą zostać ukarane na podstawie Kodeksu wykroczeń. Jak wskazuje Art. 166. KW, "kto w lesie puszcza luzem psa, (...) podlega karze grzywny albo karze nagany". Wysokość mandatu za to wykroczenie może wynieść od 20 zł do 5 tys. złotych.

Co ważne, psów nie wolno wprowadzać do większości parków narodowych i rezerwatów przyrody - informuje o tym art. 15 par. 16 Ustawy o ochronie przyrody.

Spacer z psem - przepisy. Nawet 500 złotych mandatu

Obowiązkiem właścicieli psów jest również sprzątanie po nich. Osoby, które nie stosują się do niego, mogą zostać ukarane mandatem w wysokości do 500 złotych lub naganą. Wskazuje na to art.145 Kodeksu wykroczeń. Dodatkowo kwestię nakazu zbierania nieczystości po czworonogu regulują inne przepisy - m.in. Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: wiadomosci.wp.pl

Komentuj artykuł

Wybrane dla Ciebie

Zamknij artykuł i przejdź na WP.pl
Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje Politykę prywatności .