Trwa ładowanie...

Właściciele agresywnych ras psów są... agresywni

Właściciele agresywnych psów popełniają
więcej przestępstw i wykroczeń - potwierdzają badania, o których
informuje "New Scientist".

Share
Właściciele agresywnych ras psów są... agresywni
Źródło: Jupiterimages
d3jz5sh

Naukowcy z West Virginia University pod kierownictwem Laurie Ragatz przeprowadzili internetową ankietę wśród 758 właścicieli różnych ras psów, w tym ras agresywnych uznanych przez American Kennel Club (AKC), największą organizację kynologiczną w USA, za rasy niebezpieczne i mogące stanowić zagrożenie dla człowieka.

Ankietowanych podzielono na trzy grupy: właścicieli ras agresywnych, właścicieli dużych psów oraz właścicieli małych psów. Czwarta grupa była grupą kontrolną.

d3jz5sh

Ankieta została skonstruowana tak, by na jej podstawie określić predyspozycje psychiczne badanych, stosunek do przemocy wobec zwierząt oraz skłonność do zachowań psychopatycznych.

W porównaniu z innymi, właściciele ras agresywnych okazali się znacznie bardziej skłonni m.in. do wandalizmu, bójek i angażowania się w nielegalny handel narkotykami.

Nie są to pierwsze badania zwracające uwagę na tę zależność. Naukowcy podkreślają, że zachowania agresywne psów są w dużym stopniu spowodowane złym wychowaniem i nieodpowiednim szkoleniem czworonogów, lub wręcz ich przyuczaniem do agresji.

- Agresja psa nie wynika jedynie z jego rasy, ale również z usposobienia jego właściciela - mówi Clive Wynne, psycholog z Uniwersytetu Floryda.

d3jz5sh

Podziel się opinią

Share
d3jz5sh
d3jz5sh
Więcej tematów