Trwa ładowanie...

Beskidy. Nowa stacja GOPR w Wiśle Jaworniku. Ratownicy szybciej dotrą do poszkodowanych

W Wiśle Jaworniku powstała nowa stacja Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Działa w weekendy.
Share
Beskidy. W Wiśle Jaworniku powstała nowa weekendowa stacja GOPR.
Beskidy. W Wiśle Jaworniku powstała nowa weekendowa stacja GOPR.Źródło: Grupa Beskidzka GOPR
d3xdln6

- Analizując statystyki wypadków z poprzednich lat w zachodniej części Beskidu Śląskiego, naczelnik Grupy Beskidzkiej GOPR Marcin Szczurek podjął decyzję o utworzeniu weekendowej stacji ratunkowej funkcjonującej w sezonie letnim – poinformowali ratownicy.

Stacja GOPR powstała w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Wiśle Jaworniku. Pomieszczenia udostępniły władze Wisły. - Dziękujemy Burmistrzowi Wisły Panu Tomaszowi Bujokowi za realną odpowiedź na nasze potrzeby i udostępnienie pomieszczenia w OSP Wisła Jawornik. Od 1 maja możemy w komfortowych warunkach pełnić tam dyżury – wyjaśnili ratownicy.

GOPR-owcy podkreślają, że dzięki nowej stacji,

d3xdln6

Beskidy. GOPR-ocy szybciej dojadą do poszkodowanych

czas dotarcia do poszkodowanych ulegnie skróceniu, co bezpośrednio wpłynie na poprawę bezpieczeństwa turystów przebywających w tej części Beskidów – mówią ratownicy GOPR.

GOPR poinformował również o akcji ratunkowej w rejonie Sokolicy w masywie Babiej Góry. – 2 maja o godz. 10:40 ratownicy pełniący dyżur na Markowych Szczawinach otrzymali z CSR zgłoszenie o turystce potrzebującej pomocy w zejściu na Przełęcz Krowiarki. Z wywiadu wynikało, że kobieta doznała urazu stawu skokowego i jest lekko wychłodzona.

W rejon wypadku udał się zespół na quadzie, który na Górnym Płaju w okolicy Szerokiego Żlebu uległ awarii. Podjęto decyzję o wezwaniu wsparcia (ratowników Sekcji Babiogórskiej) oraz o dalszym przemieszczaniu się w kierunku poszkodowanej pieszo przez Perć Przyrodników.

d3xdln6

O 12:00 3 ratowników dotarło na miejsce wypadku. Zaopatrzyli uraz kończyny dolnej oraz zabezpieczyli poszkodowaną przed dalszym wychłodzeniem. Chwilę później dołączyli kolejni ratownicy, zespół rozpoczął sprowadzanie poszkodowanej. O godz. 12:50 turystka została ewakuowana na Przełęcz Krowiarki i dalej przetransportowana do Zawoi Widły.

Polska daleko w światowym rankingu. Szef NIL nie jest zdziwiony

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3xdln6

Podziel się opinią

Share
d3xdln6
d3xdln6
Więcej tematów