Trwa ładowanie...

Sędziowie Sądu Najwyższego. Znamy nazwiska kandydatów

Lista kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego jest już dostępna na stronie Krajowej Rady Sądownictwa. To łącznie ponad 198 nazwisk. Najwięcej - 91 chętnych - chce orzekać w Izbie Dyscyplinarnej SN.

Sędziowie Sądu Najwyższego. Znamy nazwiska kandydatówŹródło: PAP, fot: Marcin Obara
dg1qj8f
dg1qj8f

Jeszcze w poniedziałek kandydatów na sędziów było zaledwie 148. To oznacza, że w ostatniej dobie, kiedy możliwe było zgłaszanie się, przybyło aż 50 chętnych do orzekania.

Na wolne stanowiska w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych wpłynęło 68 kandydatur, w Izbie Cywilnej - 32, a na wakaty w Izbie Karnej - siedem kandydatur.

Źródło: krs.pl

KRS wylicza, że zgłoszenia pochodzą niemal po równo od sędziów sądów rejonowych (24), okręgowych (22) oraz sądów apelacyjnych i wojewódzkich sądów administracyjnych (18). Pozostałe kandydatury to adwokaci i radcy prawni (odpowiednio 34 i 45) oraz notariusze. Chęć orzekania w izbach Sądu Najwyższego zgłosiło także 22 pracowników naukowych i 16 prokuratorów.

Źródło: krs.pl

Do części nazwisk już rano dotarła "Gazeta Wyborcza". Wcześniej KRS odmawiała ujawniania nazwisk kandydatów w trosce o ich dane osobowe. W końcu rzecznik instytucji Maciej Mitera zapewnił, ze zostaną one upublicznione.

dg1qj8f

Zgodnie z przepisami, chętni wysyłają swoje kandydatury Krajowej Radzie Sądownictwa do 30 lipca. Miesiąc wcześniej prezydent obwieścił, że do objęcia w SN są łącznie 44 wakaty. Nie przeszkodziło to w zmianie regulacji, którą zakłada podpisana przez niego w czwartek nowelizacja ustawy "Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw". Dotyczy ona między innymi wyboru I prezesa i sędziów Sądu Najwyższego.

Zobacz także: Tłit: Czarzasty zapowiada, że SLD powsadza polityków PiS do więzienia

Chwilę przed opublikowaniem pełnej listy nazwisk kandydatów Sąd Najwyższy przedstawił pięć pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości UE oraz zawiesił stosowanie artykułów, których te pytania dotyczą. Chodzi m. in. o zasadę nieusuwalności sędziów i odwoływanie ich ze względu na wiek. To oznacza zamrożenie stosowania ustawy do czasu orzeczenia unijnego Trybunału.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dg1qj8f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dg1qj8f
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj