Trwa ładowanie...

Sąd Najwyższy zwraca się do Trybunału Sprawiedliwości UE. Ustawa o SN zamrożona

Sąd Najwyższy przedstawił pięć pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości UE oraz zawiesił stosowanie artykułów, których te pytania dotyczą. Chodzi m. in. o zasadę nieusuwalności sędziów i odwoływanie ich ze względu na wiek.

Sąd Najwyższy zwraca się do Trybunału Sprawiedliwości UE. Ustawa o SN zamrożonaŹródło: PAP, fot: Jakub Kamiński
d3c67vo
d3c67vo

- Sąd Najwyższy ma obowiązek zadania takich pytań - zapewniał Michał Laskowski, rzecznik instytucji. Jak wyjaśniał, SN, tak jak Trybunał Konstytucyjny, jest sądem najwyższej instancji i w momencie podejrzenia niezgodności prawa krajowego z europejskim, ma obowiązek zwrócić się o wykładnię przepisów europejskich w takim zakresie.

Na mocy kodeksu cywilnego Sąd Najwyższy zawiesza stosowanie zmienionych artykułów ustawy o SN, które są obiektem pytań do unijnego TS. Jak tłumaczył Laskowski, przepisy zawiesza się, by nie obowiązywały one w sytuacji, gdy Trybunał uzna, że są one błędne

- Nie zamierzamy opóźniać wprowadzenia przepisów, zadajemy pytania najwyższemu organowi w sądownictwie europejskim. Wiemy, że są rożne stanowiska i wydaje nam się celowe, by niezależny organ zajął stanowisko w tej sprawie - mówił Laskowski.

Prezydent i KRS, powinny teraz, jego zdaniem, zaprzestać dalszych działań do czasu rozstrzygnięcia spraw przez Trybunał Sprawiedliwości.

d3c67vo

- Nie wiem, co zrobią te organy, ale zgodnie z przepisami prawa powinny stosować się do obowiązującego prawa, do decyzji siedmiu sędziów Sądu Najwyższego. Sąd Najwyższy w tej sprawie nie wydaje żadnego rozstrzygnięcia, nie decyduje, że sędziowie pozostają, że jest to niezgodne z konstytucją. Sąd Najwyższy zadaje pytanie niezależnemu organowi, najwyższemu organowi sądowemu w Europie, który nie jest tu uwikłany w żadne spory, nie ma żadnych interesów osobistych - wyjaśniał Laskowski.

Siedmiu sędziów Sądu Najwyższego chce od sędziów Trybunału Sprawiedliwości odpowiedzi na pytania:

  • Jak pogodzić zasadę nieusuwalności sędziów z propozycjami polskiego ustawodawcy, w zakresie regulacji wieku maksymalnego sędziego SN
  • Jak pogodzić zasadę nieusuwalności sędziów z propozycjami polskiego ustawodawcy, w zakresie warunkowej zgody na orzekanie (wydawanej przez prezydenta premiera)

Zobacz także: Tłit: Czarzasty zapowiada, że SLD powsadza polityków PiS do więzienia

  • Jaka jest wykładania TS co do zakazu dyskryminacji ze względu na wiek w odniesieniu do ustawy o Sądzie Najwyższym
  • Jak Sąd Najwyższy powinien zapewnić zakaz dyskryminowania sędziów ze względu na wiek
  • Jakie środki zabezpieczające (wymagane prawem unijnym, a nieprzewidziane w prawie krajowym) powinien stosować Sąd Najwyższy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3c67vo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3c67vo
Więcej tematów