Sąd Najwyższy zwraca się do Trybunału Sprawiedliwości UE. Ustawa o SN zamrożona
Sąd Najwyższy przedstawił pięć pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości UE oraz zawiesił stosowanie artykułów, których te pytania dotyczą. Chodzi m. in. o zasadę nieusuwalności sędziów i odwoływanie ich ze względu na wiek.
02.08.2018 | aktual.: 02.08.2018 20:26
- Sąd Najwyższy ma obowiązek zadania takich pytań - zapewniał Michał Laskowski, rzecznik instytucji. Jak wyjaśniał, SN, tak jak Trybunał Konstytucyjny, jest sądem najwyższej instancji i w momencie podejrzenia niezgodności prawa krajowego z europejskim, ma obowiązek zwrócić się o wykładnię przepisów europejskich w takim zakresie.
Na mocy kodeksu cywilnego Sąd Najwyższy zawiesza stosowanie zmienionych artykułów ustawy o SN, które są obiektem pytań do unijnego TS. Jak tłumaczył Laskowski, przepisy zawiesza się, by nie obowiązywały one w sytuacji, gdy Trybunał uzna, że są one błędne
- Nie zamierzamy opóźniać wprowadzenia przepisów, zadajemy pytania najwyższemu organowi w sądownictwie europejskim. Wiemy, że są rożne stanowiska i wydaje nam się celowe, by niezależny organ zajął stanowisko w tej sprawie - mówił Laskowski.
Prezydent i KRS, powinny teraz, jego zdaniem, zaprzestać dalszych działań do czasu rozstrzygnięcia spraw przez Trybunał Sprawiedliwości.
- Nie wiem, co zrobią te organy, ale zgodnie z przepisami prawa powinny stosować się do obowiązującego prawa, do decyzji siedmiu sędziów Sądu Najwyższego. Sąd Najwyższy w tej sprawie nie wydaje żadnego rozstrzygnięcia, nie decyduje, że sędziowie pozostają, że jest to niezgodne z konstytucją. Sąd Najwyższy zadaje pytanie niezależnemu organowi, najwyższemu organowi sądowemu w Europie, który nie jest tu uwikłany w żadne spory, nie ma żadnych interesów osobistych - wyjaśniał Laskowski.
Siedmiu sędziów Sądu Najwyższego chce od sędziów Trybunału Sprawiedliwości odpowiedzi na pytania:
- Jak pogodzić zasadę nieusuwalności sędziów z propozycjami polskiego ustawodawcy, w zakresie regulacji wieku maksymalnego sędziego SN
- Jak pogodzić zasadę nieusuwalności sędziów z propozycjami polskiego ustawodawcy, w zakresie warunkowej zgody na orzekanie (wydawanej przez prezydenta premiera)
- Jaka jest wykładania TS co do zakazu dyskryminacji ze względu na wiek w odniesieniu do ustawy o Sądzie Najwyższym
- Jak Sąd Najwyższy powinien zapewnić zakaz dyskryminowania sędziów ze względu na wiek
- Jakie środki zabezpieczające (wymagane prawem unijnym, a nieprzewidziane w prawie krajowym) powinien stosować Sąd Najwyższy
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl