Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to nawet 12 tysięcy złotych. Kto może wnioskować o świadczenie?
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to jeden z rządowych programów, skierowanych do rodziców. Jego podstawowym celem jest rekompensata części wydatków związanych z zaspokojeniem potrzeb życiowych dziecka. Świadczenie przysługuje "na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia". Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Łączna wysokość wypłat to kilkanaście tysięcy złotych.
20.01.2023 13:02
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kapitał opiekuńczy to "dodatkowy instrument wsparcia ułatwiający łączenie rodzicielstwa z pracą zawodową, daje rodzicom poczucie bezpieczeństwa, ale również alternatywę". Świadczenie przysługuje niezależnie od wysokości dochodów rodziny. Aby je otrzymać, należy jednak spełnić kryteria wskazane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - dla kogo?
Świadczenie przysługuje rodzicom na drugie i każde kolejne dziecko, jeżeli zamieszkuje ono z rodzicami i pozostaje na ich utrzymaniu. O przyznanie dodatku mogą również wnioskować osoby, które przyjęły dziecko na wychowanie, przysposobiły je lub złożyły wniosek do sądu rodzinnego w tej sprawie. Pieniądze z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego mogą uzyskać rodzice wspólnie, jak również osobno - matka/ojciec lub osoby wymienione w przepisach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
RKO przysługuje od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończyło 12. miesiąc życia aż do ostatniego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończy 35. miesiąc życia. W poszczególnych przypadkach świadczenie może przysługiwać krócej - okres świadczeniowy rozpocznie się później w przypadku niedotrzymania terminów składania wniosku.
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Zasady wypłaty środków
Łączna kwota świadczenia wypłacanego w ramach RKO wynosi 12 tysięcy złotych. O sposobie wypłaty środków decydują rodzice/osoby uprawnione. W zależności od długości okresu, w którym będzie pobierany dodatek, jego wysokość wynosi miesięcznie:
- 500 złotych, w przypadku osób, które chcą otrzymywać środki przez 24 miesiące,
- 1000 złotych w przypadku osób, które chcą otrzymywać środki przez 12 miesięcy.
Środki wypłacane z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego nie są opodatkowane.
Wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Nieuwaga może skutkować niższym świadczeniem
Wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy można składać wyłącznie drogą elektroniczną. Podobnie, jak w przypadku wielu innych świadczeń rodzinnych, ich rozpatrywaniem oraz wypłatą środków zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dokumenty można złożyć za pomocą trzech kanałów:
- portalu Emp@tia
- PUE ZUS
- bankowości internetowej.
Aby otrzymać świadczenie w maksymalnej kwocie, wniosek o dodatek należy złożyć we wskazanym przez resort rodziny terminie - pomiędzy pierwszym dniem miesiąca, w którym dziecko ukończy 9. miesiąc życia do końca miesiąca, w którym dziecko kończy 13 miesięcy. W przeciwnym wypadku pula zostanie pomniejszona o 500 złotych, za każdy miesiąc opóźnienia.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.