PolskaProjekt prezydenta może napotkać przeszkody w PiS. Zastępca Ziobry ma "prywatne" zastrzeżenia

Projekt prezydenta może napotkać przeszkody w PiS. Zastępca Ziobry ma "prywatne" zastrzeżenia

- Konstytucja nie zna zasady 'jeden poseł - jeden głos'. Są duże wątpliwości co do tego rozwiązania - w ten sposób wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł skrytykował nowy pomysł prezydenta ws. wyboru sędziów KRS. Zastępca Zbigniewa Ziobry ma "prywatne" zastrzeżenia - "konstytucyjne i praktyczne".

Projekt prezydenta może napotkać przeszkody w PiS. Zastępca Ziobry ma "prywatne" zastrzeżenia
Źródło zdjęć: © PAP | Rafał Guz
Adam Przegaliński

26.09.2017 | aktual.: 26.09.2017 12:37

- Ponieważ nie ma zgody na zmianę konstytucji, proponuję, by w wypadku, gdy nie uda się w Sejmie wybrać członków KRS większością 3/5 głosów, w kolejnym etapie każdy poseł mógł głosować tylko na jednego kandydata - oświadczył prezydent Andrzej Duda po rozmowie z przedstawicielami partii.

Wcześniej zaproponował, by w wypadku, gdyby Sejm nie wybrał członków KRS większością 3/5 głosów, wyboru dokonywał prezydent. Wymagałoby to zmiany konstytucji. Andrzej Duda zaznaczył, że w związku z tym, iż po konsultacjach z klubami parlamentarnymi okazało się, że zaproponowana przez niego zmiana w konstytucji, nie ma szans na uchwalenie, proponuje inne rozwiązanie dotyczące wyboru członków KRS.

Na razie milczą Zbigniew Ziobro i Patryk Jaki, ale jest już opinia wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła. - Konstytucja przewiduje jedynie większość zwykłą, bezwzględną i kwalifikowaną, a zasada prezydencka się w tym nie mieści - powiedział RMF FM.

Według wiceministra propozycja prezydenta może zdezorganizować pracę Sejmu. - A gdyby nagle 460 posłów wybrało jednego sędziego, to okaże się, ze pozostałych 14 sędziów nie będzie miał kto wybrać - podkreślił, dodając, że to jego opinia prywatna, której nie konsultował ze Zbigniewem Ziobrą. Swoimi zastrzeżenienami podzielił się też z TVN24.

- Widać, że pan prezydent jest świadom, że pewne początkowo przez niego podjęte działania, które miały blokować zmiany przedstawione przez PiS, są nierealne i liczę na to, że ta ewolucja będzie następowała - stwierdził szef MON Antoni Macierewicz. W jego ocenie, ważne jest żeby "nie blokować tego, co przygotowało ministerstwo sprawiedliwości".

- Będziemy dyskutować o propozycjach prezydenta i zgłaszać ewentualne poprawki - mówiła wczoraj rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Podkreśliła, że partii rządzącej "zależy na tym, aby ta reforma została jak najszybciej przeprowadzona"

Poseł PiS Jacek Sasin zapowiedział, że zarówno jego partia, jak i prezydent Andrzej Duda są gotowi do rozmów w sprawie ostatecznego kształtu ustaw o KRS i SN.

Źródło: RMF FM,TVN24,prezydent.pl,WP

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)