Trwa ładowanie...

Prezydent ponowił zaproszenie. Media: Tusk nie spotka się z Dudą

Andrzej Duda ponownie zaprosił Donalda Tuska na spotkanie w Pałacu Prezydenckim. Z nieoficjalnych doniesień medialnych wynika jednak, że premier nie weźmie w nim udziału.

 Prezydent ponowił zaproszenie. Media: Tusk nie spotka się z Dudą Prezydent ponowił zaproszenie. Media: Tusk nie spotka się z DudąŹródło: East News
d12klfb
d12klfb

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu prezydent zwrócił się do premiera z propozycją spotkania z okazji 20. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej. Andrzej Duda poinformował wówczas, że chciałby porozmawiać z szefem rządu m.in. o priorytetach polskiej prezydencji w Radzie UE oraz sprawie programu Nuclear Sharing. Później Centrum Informacyjne Rządu podało, że w związku z zapaleniem płuc w kolejnych dniach Donald Tusk ograniczy swoją aktywność publiczną.

Na wtorkowym briefingu minister w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski oznajmił, że premier spotkał się w poniedziałek z ministrem sprawiedliwości-prokuratorem generalnym Adamem Bodnarem oraz z koordynatorem służb specjalnych Tomaszem Siemoniakiem, a we wtorek rano wygłosił oświadczenie. - Ponieważ pokazuje swoją publiczną aktywność, dzisiaj zostało ponowione zaproszenie przez prezydenta. Czekamy na potwierdzenie - oznajmił Kolarski.

Według doniesień portalu Onet, Tusk nie pojawi się jednak w środę w Pałacu Prezydenckim, ponieważ wciąż zmaga się z zapaleniem płuc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kamiński, Kurski, Obajtek w PE? "To będzie gorszące"

Prezydent o Nuclear Sharing. Szef KPRM: zbyt daleko idąca deklaracja

Temat dołączenia Polski do programu Nuclear Sharing powrócił po niedawnym wywiadzie prezydenta dla dziennika "Fakt". Duda powiedział w nim m.in., że "jeżeli byłaby taka decyzja naszych sojuszników, żeby rozlokować broń nuklearną w ramach Nuclear Sharing także i na naszym terytorium, aby umocnić bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO, to jesteśmy na to gotowi".

d12klfb

Od deklaracji prezydenta zdystansowali się przedstawiciele rządu. Premier podkreślił, że czeka na spotkanie z Dudą w tej sprawie, by "dobrze zrozumieć intencje pana prezydenta". Dodał, że chciałby, żeby "ewentualne inicjatywy były bardzo dobrze przygotowane przez ludzi za to odpowiedzialnych i żebyśmy mieli wszyscy przekonanie, że chcemy tego".

Szef MSZ Radosław Sikorski, komentując słowa prezydenta, ocenił, że "byłaby to bardzo poważna decyzja, której wszystkie okoliczności powinny być przedyskutowane, przede wszystkim w Radzie Ministrów". - A póki co takiej dyskusji na Radzie Ministrów nie było. Przypominam, że zgodnie z art. 146 Konstytucji RP, to Rada Ministrów prowadzi polską politykę zagraniczną - dodał.

Szef KPRM Jan Grabiec ocenił z kolei, że jest to "trochę zbyt daleko idąca deklaracja". - W tak ważnej kwestii, jak rozlokowanie w Polsce broni atomowej, powinno się najpierw podjąć decyzję, a później ją komunikować - nie odwrotnie - zaznaczył.

d12klfb

Nuclear Sharing to program NATO, będący elementem polityki Sojuszu w zakresie odstraszania jądrowego. Umożliwia on udostępnienie głowic jądrowych państwom członkowskim nieposiadającym własnej broni jądrowej. Od listopada 2009 r. w ramach Nuclear Sharing amerykańska broń jądrowa znajduje się na terenie Belgii, Niemiec, Włoch, Holandii i Turcji.

Czytaj więcej:

Źródło: Onet/PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d12klfb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12klfb
Więcej tematów