Trwa ładowanie...
d3y14z5

Powstanie kościelna inspekcja ochrony danych osobowych

Wierni będą mogli sprostować swoje dane osobowe, zawarte w rejestrach kościelnych. Wprowadzone ma być także prawo do "bycia zapomnianym". To niektóre założenia dekretu KEP ws. przetwarzania danych osobowych w Kościele katolickim.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dekret jest odpowiedzią na wchodzące w życie rozporządzenie Unii Europejskiej
Dekret jest odpowiedzią na wchodzące w życie rozporządzenie Unii Europejskiej (Pixabay.com)
d3y14z5

Dekret KEP czeka na razie na zatwierdzenie przez Stolicę Apostolską - dopiero wtedy stanie się w Kościele katolickim w Polsce obowiązującym prawem.

- Jest wzorowany na przepisach unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych - tłumaczył ks. Walencik w czwartek, podczas sympozjum w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. - Dostosowuje prawo kanoniczne, stosowane do tej pory przez Kościół katolicki w Polsce, do wymogów unijnych - podkreśla.

d3y14z5

Ks. Dariusz Walencik pracuje w zespole ds. przygotowania regulacji wewnątrzkościelnych dot. ochrony danych osobowych. - Dekret jest odpowiedzią na wchodzące w życie 25 maja rozporządzenie Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych (RODO) - tłumaczy. - Zgodnie z art. 91. rozporządzenia, w momencie jego wejścia w życie w państwach członkowskich Kościoły i związki wyznaniowe powinny powołać specjalną instytucję zajmującą się ochroną danych osobowych wiernych - podkreśla.

Zobacz także: "Kto nami rządzi?" "Nie wchodźmy na takie tematy". Joanna Mucha ruga dziennikarza"

Regulacja KEP wprowadzi, m.in. obowiązek prowadzenia rejestru przetwarzania danych, wykonania audytu bezpieczeństwa, czy analizy ryzyka związanego z przetwarzaniem poszczególnych danych osobowych.

Wprowadzone zostanie także prawo do wniesienia sprostowania swoich danych czy "bycia zapomnianym" - prawo do usunięcia danych.

d3y14z5

Podziel się opinią

Share

d3y14z5

d3y14z5
Więcej tematów