Trwa ładowanie...
d1u056s

Pomógł zabić Polaka i 11 innych osób. Niemcy go wypuścili

Niemieckie władze deportowały z kraju wspólnika terrorysty Anisa Amriego, aby zatuszować jego współudział w zamachu w Berlinie w grudniu 2016 roku - informuje "Focus". W zamachu zginęło 12 osób, w tym polski kierowca ciężarówki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niemiecki rząd deportował wspólnika terrorysty, by zatuszować jego udział w zamachu
Niemiecki rząd deportował wspólnika terrorysty, by zatuszować jego udział w zamachu (Deutsche Welle, Fot: DPA/M. Kappeler)
d1u056s

Niemiecki tygodnik powołuje się na tajne dokumenty ze śledztwa. Radykalny islamista Bilel Ben Ammar jest prawdopodobnie agentem marokańskich służb. Deportacja miała ochronić go przed ściganiem w Niemczech.

Marokańskie służby wielokrotnie ostrzegały stronę niemiecką, w tym Federalny Urząd Kryminalny, przed radykalizacją Amriego i jego planami zamachu.

Udział w zamachu

d1u056s

Bilel Ben Ammar spotkał się z Amrim wieczorem przed zamachem. "Focus" pisze o istnieniu nagrania wideo, na którym widać Amriego wysiadającego z szoferki ciężarówki po dokonaniu zamachu i salwującego się ucieczką. Na filmie, który dotychczas nie był pokazywany, widać też, jak osoba przypominająca wyglądem Ben Ammara toruje drogę Amriemu zadając kanciastym drzewcem cios mężczyźnie. Ofiara ataku znajduje się do dziś w śpiączce.

Czytaj więcej:
Dwa lata po zamachu w Berlinie: wiele pytań bez odpowiedzi
SZ: terrorysta Amri był sterowany przez instruktora z IS
Zamach w Berlinie. Polska prokuratura przedłuża śledztwo
Zamach w Berlinie. Włoska policja zatrzymała pięć osób

Szybka deportacja

Jak pisze "Focus", decyzja o deportacji pomocnika Amriego zapadła na szczeblu politycznym dziewięć dni po zamachu. "Władze bezpieczeństwa i ministerstwo spraw wewnętrznych są bardzo zainteresowane skutecznym wydaleniem" - czytamy w e-mailu wysłanym 28 grudnia 2016 roku do policji federalnej.

d1u056s

Zobacz także: Rok po zamachu w Berlinie. Korespondent: niemieckie władze popełniły dużo błędów

Ben Ammar został deportowany 1 lutego 2017 roku do Tunezji.

Jacek Lepiarz Deutsche Welle

d1u056s

Podziel się opinią

Share

d1u056s

d1u056s
Więcej tematów