Trwa ładowanie...

Pomógł zabić Polaka i 11 innych osób. Niemcy go wypuścili

Niemieckie władze deportowały z kraju wspólnika terrorysty Anisa Amriego, aby zatuszować jego współudział w zamachu w Berlinie w grudniu 2016 roku - informuje "Focus". W zamachu zginęło 12 osób, w tym polski kierowca ciężarówki.

Share
Pomógł zabić Polaka i 11 innych osób. Niemcy go wypuściliŹródło: Deutsche Welle, fot: DPA/M. Kappeler
d4nddph

Niemiecki tygodnik powołuje się na tajne dokumenty ze śledztwa. Radykalny islamista Bilel Ben Ammar jest prawdopodobnie agentem marokańskich służb. Deportacja miała ochronić go przed ściganiem w Niemczech.

Marokańskie służby wielokrotnie ostrzegały stronę niemiecką, w tym Federalny Urząd Kryminalny, przed radykalizacją Amriego i jego planami zamachu.

Udział w zamachu

Bilel Ben Ammar spotkał się z Amrim wieczorem przed zamachem. "Focus" pisze o istnieniu nagrania wideo, na którym widać Amriego wysiadającego z szoferki ciężarówki po dokonaniu zamachu i salwującego się ucieczką. Na filmie, który dotychczas nie był pokazywany, widać też, jak osoba przypominająca wyglądem Ben Ammara toruje drogę Amriemu zadając kanciastym drzewcem cios mężczyźnie. Ofiara ataku znajduje się do dziś w śpiączce.

d4nddph

Szybka deportacja

Jak pisze "Focus", decyzja o deportacji pomocnika Amriego zapadła na szczeblu politycznym dziewięć dni po zamachu. "Władze bezpieczeństwa i ministerstwo spraw wewnętrznych są bardzo zainteresowane skutecznym wydaleniem" - czytamy w e-mailu wysłanym 28 grudnia 2016 roku do policji federalnej.

Zobacz także: Rok po zamachu w Berlinie. Korespondent: niemieckie władze popełniły dużo błędów

Ben Ammar został deportowany 1 lutego 2017 roku do Tunezji.

d4nddph

Jacek Lepiarz Deutsche Welle

d4nddph
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4nddph
d4nddph
Więcej tematów