Trwa ładowanie...
d3i3f93

Polska wzywa Rosję do niezwłocznego oddania wraku Tu-154M. Jest reakcja

Mija 10. rocznica katastrofy smoleńskiej. MSZ poinformowało, że wysłało Rosji notę dyplomatyczną, w której wzywa do "niezwłocznego wydania własności Polski - wraku samolotu Tu-154 M". Niedługo później głos w sprawie zabrał Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Katstrofa smoleńska. W dniu 10. rocznicy tragedii doszło do wymiany zdań między Polską a Rosją ws. wraku
Katstrofa smoleńska. W dniu 10. rocznicy tragedii doszło do wymiany zdań między Polską a Rosją ws. wraku (East News, Fot: Stefan Maszewski/Reporter)
d3i3f93

Katastrofa smoleńska. W dniu 10. rocznicy tragedii Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało o przekazaniu ambasadzie Rosji w Warszawie noty dyplomatycznej. Strona rosyjska zareagowała.

Po komunikacie polskiego MSZ w sprawie wezwanie Rosji do "niezwłocznego wydania własności Polski - wraku samolotu Tu-154 M", rządowa agencja Sputnik opublikowała odpowiedź Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej.

Agencja, powołując się na słowa rzeczniczki resortu Swietłany Petrenko, donosi, że KŚFR zatwierdził ponad 40 wniosków Polski o oględziny wraku samolotu prezydenckiego Tu-154. - Wyniki wszystkich działań proceduralnych zostały przekazane stronie polskiej w sposób określony w umowach międzynarodowych i rosyjskim ustawodawstwie - zaznaczyła Petrenko.

d3i3f93

Zobacz też: 10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Wzruszające słowa Michała Kamińskiego

Podkreśliła, że rosyjscy śledczy wielokrotnie pomagali przedstawicielom Polski w przeprowadzaniu wspólnych oględzin wraku, przede wszystkim agregatów, podzespołów i elementów konstrukcyjnych samolotu. Zapewniła jednocześnie, że KŚFR jest otwarty na pełną współpracę ze stroną polską w celu zbadania okoliczności katastrofy.

d3i3f93

Przedstawicieli polskiego rządu planowali polecieć do Smoleńska w 10. rocznicę katastrofy. Z powodu epidemii koronawirusa najpierw zmniejszono delegację, ostatecznie lot odwołano. Prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki razem z innymi czołowymi politykami złożyli wieńce pod pomnikami w Warszawie.

Przeczytaj również: Katastrofa smoleńska. Mateusz Morawiecki: moment, w którym czas się zatrzymał

Koronawirus z Polsce i na świecie. Zobacz mapę. Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3i3f93

Podziel się opinią

Share

d3i3f93

d3i3f93
Więcej tematów