Trwa ładowanie...

Polskie służby w akcji. Siatka rosyjskich szpiegów rozbita

Polskie służby rozbiły siatkę szpiegów, którzy działali na rzecz rosyjskiego wywiadu. Głos w sprawie zabrał zastępca ministra koordynatora służb specjalnych.

Polska na celowniku rosyjskich służb? "Nowe zagrożenia" (Zdjęcie ilustracyjne)Polska na celowniku rosyjskich służb? "Nowe zagrożenia" (Zdjęcie ilustracyjne)Źródło: gov.pl
d3brs6u
d3brs6u

Według doniesień "The Washington Post" polski kontrwywiad rozpracował siatkę tworzoną przez Rosjan, Białorusinów i prorosyjskich Ukraińców, werbowanych na terytorium Polski przez rosyjską agencję szpiegowską GRU, którzy mieli m.in. sabotować dostawy broni do walczącej z Rosją Ukrainy.

Publikację skomentował zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

- Sprawa opisana w "The Washington Post" dotyczy dużego, wielowątkowego śledztwa, o którym po raz pierwszy mówiliśmy na początku marca. To wtedy Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zaczęła serię zatrzymań osób podejrzanych o szpiegowanie na rzecz rosyjskiego wywiadu. Ta sprawa jest przez ABW kontynuowana - podkreślił Żaryn w rozmowie z PAP.

d3brs6u

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Zbudowali abstrakcyjny tor przeszkód". Ekspert o politycznym fortelu PiS

Przypomniał, że w sprawie jest kilkunastu podejrzanych. - Wszyscy oni usłyszeli zarzuty, a potem, zgodnie z decyzją sądów, trafili do tymczasowego aresztu - dodał.

- Rosjanie próbowali założyć i wykorzystywać siatkę szpiegowską przeciwko Polsce. Chcieli za jej pośrednictwem nie tylko zbierać materiały i informacje o tym, jakie działania prowadzi Polska, jakimi dokładnie trasami prowadzi działania na rzecz zaopatrzenia Ukrainy, ale również była to siatka szpiegowska wykorzystywana do działań propagandowych, a także przygotowywała się do aktów dywersji, które miały już fizycznie destabilizować trasy kolejowe - ocenił Stanisław Żaryn.

d3brs6u

Jak podkreślił, jest to jednoznaczny sygnał, że rosyjski wywiad szuka możliwości działań asymetrycznych przeciwko Polsce, destabilizowania polskiego państwa, już przy pomocy działań fizycznych, związanych chociażby z trasami kolejowymi.

- To pokazuje nowe zagrożenia dla Polski, przed którymi stajemy, nowe wyzwania i na pewno śledztwo prowadzone przez ABW musi być kontynuowane, bo widać wyraźnie, że wciąż Agencji udaje się identyfikować nowych współpracowników rosyjskiego wywiadu i na pewno to śledztwo nie może zostać ukończone bez pewności, że Rosja przestanie korzystać z takich współpracowników - zaznaczył.

- Nie możemy spocząć na laurach, bo Rosjanie wyraźnie szukają możliwości prowadzenia działań wywiadowczych przeciwko Polsce i destabilizowania polskiego państwa bardzo różnymi narzędziami, nie tylko propagandowymi czy związanymi z cyberprzestrzenią, ale również z zagrożeniami fizycznymi dla naszego państwa - dodał zastępca ministra koordynatora służb specjalnych.

d3brs6u

Polska na celowniku rosyjskich służb?

Piątkowy "The Washington Post" informuje, że tajemnicze "ogłoszenia o pracę" zaczęły się pojawiać na rosyjskojęzycznych kanałach na Telegramie na początku 2023 r. Nie mogąc, lub nie chcąc polegać na własnych agentach, Rosja postanowiła zebrać zespół amatorów - przekazali polscy agenci, co potwierdzają ich amerykańscy odpowiednicy.

Początkowo zlecane były niewymagające większych kwalifikacji zadania, takie jak rozpowszechnianie ulotek propagandowych w miejscach publicznych, a zapłata była skromna. W ciągu kolejnych tygodni, rekruci otrzymali zadania zwiadu w polskich portach morskich, rozmieszczenia kamer wzdłuż linii kolejowych i ukrywania urządzeń śledzących w ładunkach wojskowych - przekazali polscy śledczy. W marcu nadeszły nowe rozkazy - wykolejenia pociągów przewożących broń na Ukrainę.

Polski wywiad uważa, że tajemniczym zleceniodawcą był rosyjski Główny Zarząd Wywiadowczy (GRU), a udaremniona operacja stanowiła najpoważniejsze zagrożenie ze strony Rosji na terytorium kraju należącego do NATO od rozpoczęcia przez Moskwę inwazji w lutym ubiegłego roku.

d3brs6u

W udzielonych wywiadach, służby podkreślały, że wydaje się, iż rekrutów bardziej motywowały pieniądze niż ideologia. Od czasu rozpracowania siatki, agenci zebrali dowody na to, że Rosja planowała inne operacje w Polsce. Współpracownicy GRU otrzymali zadanie podpalenia oraz zamachu - konkretne cele nie zostały podane przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW).

"To zagrożenie zostało wyeliminowane, ale szersze zagrożenie pozostaje" - przekazał - pragnący zachować anonimowość - przedstawiciel ABW. Ostrzegł, że rosyjskie służby pozostają aktywne w Polsce.

Spisek w Polsce "odzwierciedla model zlecania na zasadzie outsourcingu od dawna stosowany przez grupy terrorystyczne, w tym Państwo Islamskie, wykorzystujący metody online do rekrutacji agentów i zdalnego kierowania atakami mającymi na celu sianie paniki" - uważa "The Washington Post".

d3brs6u

Przez Polskę kierowane jest ponad 80 proc. sprzętu wojskowego dostarczanego na Ukrainę, jest to masowy przepływ, który zmienił przebieg wojny, i wobec którego Rosja wydawała się być bezradna - twierdzą polscy i zachodni przedstawiciele wywiadu.

Szczegóły dotyczące wykorzystania przez Rosję popularnej aplikacji Telegram do rekrutacji agentów nie zostały wcześniej ujawnione.

Artykuł powstał na podstawie wywiadów z kilkunastoma funkcjonariuszami służb bezpieczeństwa w Polsce, na Ukrainie i w Stanach Zjednoczonych, a także informacji z dokumentów, relacji podejrzanych w mediach społecznościowych oraz wywiadów z krewnymi i współpracownikami aresztowanych rekrutów. Moskwa nadal werbuje amatorów, a śledztwo w sprawie siatki sabotażowej doprowadziło ABW do innych podejrzanych. Wśród nich jest 20-letni rosyjski hokeista grający dla Zagłębia-Sosnowiec Maksim S., który został zatrzymany w czerwcu po tym, jak został przyłapany na obserwowaniu przejść granicznych z Ukrainą.

d3brs6u

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3brs6u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3brs6u
Więcej tematów