Polacy zabrali głos w sondażu o związkach partnerskich. Większość "za"
Trwa gorąca dyskusja o projekcie ustawy o związkach partnerskich. Lewica, Koalicja Obywatelska i Polska 2050 są za przyjęciem nowych przepisów. Obiekcje zgłasza jednak Polskie Stronnictwo Ludowe. Jakie zdanie w tej sprawie mają Polacy? Większość ankietowanych odpowiada "tak" - wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.
W koalicji rządzącej nie ma zgody w sprawie projektu ustawy o związkach partnerskich, za który odpowiada ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Projekt, oprócz Lewicy, popierają KO i Polska 2050. Jego zapisom sprzeciwia się natomiast PSL.
W kwietniu wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że nie zagłosuje za statusem małżeństw dla związków homoseksualnych i nie zagłosuje za przysposobieniem dzieci oraz za adopcją dzieci w takich związkach.
W najnowszym sondażu United Surveys, przeprowadzonym na zlecenie Wirtualnej Polski, Polacy zabrali głos w sprawie. Odpowiedzieli na pytanie: "Czy jest Pan/Pani za wprowadzeniem w Polsce związków partnerskich, które gwarantują m.in. prawo do udzielania partnerowi informacji o stanie zdrowia, wspólnym rozliczeniu podatkowym i dziedziczeniu majątku po śmierci?".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z sondażu wynika, że większość Polaków jest za wprowadzeniem związków partnerskich. Najwięcej respondentów - 46,9 proc. - wybrało odpowiedź "tak, w tym z możliwym przysposobieniem dziecka partnera lub partnerki". Z kolei 15,2 proc. badanych odpowiedziało "tak, ale bez możliwości przysposobienia dziecka partnera lub partnerki".
Na opcję "nie, w żadnym wariancie" postawiło 28,2 proc. ankietowanych. 9,7 proc. uczestników badania nie ma zdania w tej sprawie.
Związki partnerskie w Polsce? Wyraźny podział wśród wyborców
Biorąc pod uwagę preferencje wyborcze, za wprowadzeniem w Polsce związków partnerskich, które gwarantują m.in. prawo do udzielania partnerowi informacji o stanie zdrowia, wspólnym rozliczeniu podatkowym i dziedziczeniu majątku po śmierci, są przede wszystkim wyborcy koalicji rządzącej.
79 proc. z nich wskazało odpowiedź "tak, w tym z możliwym przysposobieniem dziecka partnera lub partnerki". 13 proc. jest za, ale bez takiej opcji. Tylko 7 proc. jest przeciw, a 1 proc. nie ma zdania na ten temat.
Inaczej sytuacja wygląda wśród zwolenników opozycji. 55 proc. ankietowanych z tej grupy wskazało odpowiedź "nie, w żadnym wariancie". Jednak grupa opowiadająca się za związkami partnerskimi również jest spora - to łącznie 36 proc. respondentów w tej grupie (w tym 24 proc. za opcją "tak, w tym z możliwym przysposobieniem dziecka").
Jakie zdanie mają pozostali wyborcy? 23 proc. z nich jest za wprowadzeniem w Polsce związków partnerskich, w tym z możliwością przysposobienia dziecka partnera lub partnerki, a 29 proc. bez. Tylko 13 proc. wybrało odpowiedź przeciwną. 35 proc. nie ma zdania.
Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski zostało przeprowadzone w dniach 21-23 czerwca 2024 roku na reprezentacyjnej grupie 1000 pełnoletnich osób. Metoda: CATI&CAWI.
Czytaj więcej: