Trwa ładowanie...

Pogoda. Jeszcze przed świętami na wschodzie sypnie śniegiem

Wszystko na to wskazuje, że po kapryśnej i wietrznej aurze, jaką w tym tygodniu zaserwował nam niż Mirella, a dokończy jego dzieło niż Nasim do połowy przyszłego tygodnia w zasadzie nie mamy co liczyć na większe pogodowe zmiany.

Share
Pogoda. Jeszcze przed świętami na wschodzie sypnie śniegiem (zdjęcie ilustracyjne) Pogoda. Jeszcze przed świętami na wschodzie sypnie śniegiem (zdjęcie ilustracyjne) Źródło: East News, fot: ZOFIA BAZAK
dfv7mn1

Otóż już w niedzielę pojawi się kolejny ośrodek niskiego ciśnienia, który ruszy na północ i w kolejnych dniach kręcił się będzie w okolicach Ukrainy. Niestety, niżowi temu towarzyszyć będą fronty atmosferyczne, które atakując ze wschodu, "nękać" będą mieszkańców wschodniej Polski. Pojawią się chmury i opady deszczu i śniegu. Natomiast w pierwszej połowie przyszłego tygodnia więcej szczęścia do pogody będą mieli mieszkańcy zachodniej Polski, gdzie przyjemną, pogodną i dość słoneczną aurę zapewni im wyż skandynawski.

Pogoda. W połowie przyszłego tygodnia na wschodzie sypnie śniegiem

Jak wcześniej wspomniano, w pierwszej połowie przyszłego tygodnia niż ukraiński swoimi frontami raz po raz atakować będzie głównie wschodnią Polskę, ale nie wyklucza się, że odpryski frontów od czasu do czasu dotkną również centrum. Na bazie aktualnych prognoz szacuje się, że aktywność frontów skumuluje się w środku przyszłego tygodnia (na przełomie środy i czwartku). Wtedy to nad wschodnią Polską pojawią się intensywniejsze opady ciężkiego, mokrego śniegu i śniegu z deszczem.

Jednak to nie wszystko. Bliskość niżu ukraińskiego sprawi, że znacznie wzrośnie gradient baryczny i w całym kraju mocniej powieje. O ile na zachodzie silniejszy wiatr obniżał będzie tylko temperaturę odczuwalną, o tyle na wschodzie dodatkowo powodował będzie liczne zawieje. Stąd, pomimo że to już będzie połowa kwietnia, to na wschodzie zima pokaże jeszcze swoje oblicze i w połowie przyszłego tygodnia warunki na drogach na wschodzie Polski będą iście zimowe.

dfv7mn1

Pogoda. Pogodowy podział Polski przyniesie spory kontrast temperatury

Niestety, obecność niżu nad Ukrainą sprawi, że w pierwszej połowie przyszłego tygodnia nad wschodnią Polskę ze wschodu napływać będzie chłodne powietrze znad Rosji. Natomiast, za sprawą wyżu skandynawskiego nad zachodnie obszary kraju docierać będzie łagodniejsze i nieco cieplejsze powietrze atlantyckie. Stąd w pierwszej połowie przyszłego tygodnia nad Polską pojawi się spory kontrast temperatury pomiędzy wschodem a zachodem, bo temperatura wahać się będzie od 5 stopni na wschodzie do 10 na zachodzie.

Co z tym śniegiem? Ekspert IMGW o prognozach

Natomiast w środku przyszłego tygodnia, kiedy agresywne fronty przykry ą wschód kraju, to kontrast ten jeszcze bardziej pogłębi się, bo na wschodzie pod chmurami i w opadach temperatura spanie do zaledwie 1-3 stopni powyżej zera.

Prognozę pogody przygotował Dariusz Kubacki.

Prognozę pogody przygotowało wrocławskie biuro prognoz "Cumulus Wojciech Majik" (www.cumulus.wroc.pl)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dfv7mn1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfv7mn1
Więcej tematów