Głosy podliczone. Tak będzie wyglądał nowy Sejm
Znamy podział mandatów w Sejmie po przeliczeniu wszystkich głosów. Z pełnych danych Państwowej Komisji Wyborczej wynika, że Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga oraz Lewica będą miały razem 248 posłów. Oznacza to, że będą w stanie utworzyć rząd.
Państwowa Komisja Wyborcza przeliczyła już 100 proc. głosów. Zgodnie z tymi wynikami, do Sejmu dostało się pięć partii. Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 35,38 proc., Koalicja Obywatelska - 30,70 proc., Trzecia Droga - 14,4 proc., Lewica - 8,61 proc. i Konfederacja - 7,16 proc.
Po przeliczeniu głosów na mandaty wynika, że najwięcej posłów do Sejmu wprowadzi Prawo i Sprawiedliwość. W ławach zasiądzie 194 posłów startujących z list partii dotychczas rządzącej.
Drugą najsilniejszą formacją w parlamencie będzie Koalicja Obywatelska. Sojusz pod przywództwem Donalda Tuska będzie miał 157 posłów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Trzecia Droga, czyli koalicja Polski 2050 oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego wprowadzi 65 posłów do Sejmu. Lewica będzie miała 26 mandatów.
Konfederacja tymczasem wprowadzi do Sejmu 18 posłów. Prawicowa partia tym samym będzie w stanie utworzyć klub parlamentarny, czego nie mogła zrobić w poprzedniej kadencji.
W parlamencie po raz pierwszy zabraknie przedstawiciela mniejszości niemieckiej.
Kto utworzy rząd?
Zgodnie z podziałem mandatów po przeliczeniu 100 proc. głosów Prawo i Sprawiedliwość nie będzie w stanie powołać nowego rządu, nawet w sojuszu z Konfederacją. Obie partie będą miały bowiem razem jedynie 212 posłów.
Większość w parlamencie będą miały Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga oraz Lewica, które razem mają 248 mandatów.
Miażdżąca wygrana opozycji w Senacie
W poniedziałek poznaliśmy także wyniki wyborów do Senatu. Zgodnie z nimi, w wyższej izbie parlamentu aż 66 mandatów zdobyli kandydaci zgłoszeni przez opozycyjny pakt senacki. PiS zdobyło jedynie 34 mandaty.
41 senatorów to reprezentanci Koalicji Obywatelskiej, 11 zostało zgłoszonych przez Trzecią Drogę, a 9 przez Lewicę. 5 pozostałych to kandydaci niezależni.
Czytaj więcej: