Oto najwięksi przegrani wyborów. Znane nazwiska poza Sejmem
Już wkrótce poznamy pełną listę posłów Sejmu X kadencji. W poselskich ławach pojawi się wiele nowych twarzy. To oznacza, że Sejmie nie zobaczymy też wielu znanych polityków, którym tym razem wyborcy nie udzielili swojego poparcia.
17.10.2023 | aktual.: 17.10.2023 10:00
Do Sejmu nie dostanie się wieloletni poseł PiS Tadeusz Cymański. W okręgu, w którym Prawo i Sprawiedliwość wywalczyło 3 mandaty, Cymańskiemu do uzyskania reelekcji zabrakło równo 100 głosów. Przegrał walkę o mandat z Jarosławem Sellinem.
Cymański był posłem od 1997 roku, gdy wystartował z list Akcji Wyborczej Solidarność. W 2001, 2005 i 2007 roku został posłem startując już z list PiS. W 2009 roku wystartował w wyborach do europarlamentu. Pełnił mandat europosła przez jedną kadencję. W 2014 roku, startując z listy Solidarnej Polski nie uzyskał reelekcji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
Rok później ponownie został posłem, startując z listy PiS. Po nieudanej próbie startu w wyborach do europarlamentu w 2019, ponownie z sukcesem kandydował do Sejmu. W tym roku jego start zakończył się przegraną.
W okręgu toruńskim z list PiS nie dostał się do Sejmu Zbigniew Girzyński. Partia uzyskała w tym okręgu pięć mandatów, a polityk zdobył szósty wynik na liście.
Girzyński był posłem na Sejm V, VI, VII i IX kadencji.
W tej kadencji zabraknie też Moniki Pawłowskiej, Przemysława Czarneckiego, Tomasza Rzymkowskiego, Jadwigi Emilewicz i Zbigniewa Girzyńskiego.
Była posłanką od 32 lat
W Sejmie nie zobaczymy też posłanki Platformy Obywatelskiej Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej.
Śledzińska-Katarasińska sprawowała mandat poselski nieprzerwanie od 32 lat reprezentując m.in. Unię Demokratyczną, Unię Wolności, a następnie Platformę Obywatelską. Posłanka jest dziennikarką, należała do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, w PRL pracowała w "Dzienniku Łódzkim", "Głosie Robotniczym" i Telewizji Polskiej w Łodzi. Od początku lat 80. była związana z NSZZ "Solidarność" i środowiskiem opozycji niepodległościowej. W stanie wojennym została internowana.
W Sejmie nie zobaczymy także Jerzego Borowczaka, jednego z inicjatorów strajku w Stoczni Gdańskiej posła na Sejm III, VI, VII, VIII i IX kadencji.
W ławach większości sejmowej zabraknie też Hanny Gill-Piątek, Krzysztofa Mieszkowskiego, Pawła Krutula z Lewicy, czy Artura Dziambora.
Kilka rozczarowań jest też na listach Konfederacji. Tam mandatu nie uzyskają m.in. Dobromir Sośnierz i Janusz Korwin-Mikke.
Zobacz także
W ławach poselskich zabraknie też Jacka Protasiewicza, kiedyś związanego z Unią Wolności i Platformą Obywatelską, obecnie startującego z list Trzeciej Drogi. Protasiewicz był posłem na Sejm IV, VIII i IX kadencji, w latach 2004–2014 poseł do Parlamentu Europejskiego V, VI i VII kadencji, a w latach 2012–2014 jego wiceprzewodniczącym.