Oto najwięksi przegrani wyborów. Znane nazwiska poza Sejmem

Już wkrótce poznamy pełną listę posłów Sejmu X kadencji. W poselskich ławach pojawi się wiele nowych twarzy. To oznacza, że Sejmie nie zobaczymy też wielu znanych polityków, którym tym razem wyborcy nie udzielili swojego poparcia.

Oto najwięksi przegrani wyborów. Znane nazwiska poza Sejmem
Oto najwięksi przegrani wyborów. Znane nazwiska poza Sejmem
Źródło zdjęć: © PAP | Marcin Obara, Paweł Supernak
Violetta Baran

17.10.2023 | aktual.: 17.10.2023 10:00

Do Sejmu nie dostanie się wieloletni poseł PiS Tadeusz Cymański. W okręgu, w którym Prawo i Sprawiedliwość wywalczyło 3 mandaty, Cymańskiemu do uzyskania reelekcji zabrakło równo 100 głosów. Przegrał walkę o mandat z Jarosławem Sellinem.

Cymański był posłem od 1997 roku, gdy wystartował z list Akcji Wyborczej Solidarność. W 2001, 2005 i 2007 roku został posłem startując już z list PiS. W 2009 roku wystartował w wyborach do europarlamentu. Pełnił mandat europosła przez jedną kadencję. W 2014 roku, startując z listy Solidarnej Polski nie uzyskał reelekcji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Rok później ponownie został posłem, startując z listy PiS. Po nieudanej próbie startu w wyborach do europarlamentu w 2019, ponownie z sukcesem kandydował do Sejmu. W tym roku jego start zakończył się przegraną.

W okręgu toruńskim z list PiS nie dostał się do Sejmu Zbigniew Girzyński. Partia uzyskała w tym okręgu pięć mandatów, a polityk zdobył szósty wynik na liście.

Girzyński był posłem na Sejm V, VI, VII i IX kadencji.

W tej kadencji zabraknie też Moniki Pawłowskiej, Przemysława Czarneckiego, Tomasza Rzymkowskiego, Jadwigi Emilewicz i Zbigniewa Girzyńskiego.

Była posłanką od 32 lat

W Sejmie nie zobaczymy też posłanki Platformy Obywatelskiej Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej.

Śledzińska-Katarasińska sprawowała mandat poselski nieprzerwanie od 32 lat reprezentując m.in. Unię Demokratyczną, Unię Wolności, a następnie Platformę Obywatelską. Posłanka jest dziennikarką, należała do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, w PRL pracowała w "Dzienniku Łódzkim", "Głosie Robotniczym" i Telewizji Polskiej w Łodzi. Od początku lat 80. była związana z NSZZ "Solidarność" i środowiskiem opozycji niepodległościowej. W stanie wojennym została internowana.

W Sejmie nie zobaczymy także Jerzego Borowczaka, jednego z inicjatorów strajku w Stoczni Gdańskiej posła na Sejm III, VI, VII, VIII i IX kadencji.

W ławach większości sejmowej zabraknie też Hanny Gill-Piątek, Krzysztofa Mieszkowskiego, Pawła Krutula z Lewicy, czy Artura Dziambora.

Kilka rozczarowań jest też na listach Konfederacji. Tam mandatu nie uzyskają m.in. Dobromir Sośnierz i Janusz Korwin-Mikke.

W ławach poselskich zabraknie też Jacka Protasiewicza, kiedyś związanego z Unią Wolności i Platformą Obywatelską, obecnie startującego z list Trzeciej Drogi. Protasiewicz był posłem na Sejm IV, VIII i IX kadencji, w latach 2004–2014 poseł do Parlamentu Europejskiego V, VI i VII kadencji, a w latach 2012–2014 jego wiceprzewodniczącym.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1378)