Podhale odpowiada na ruch Słowacji. Górale nie zawnioskują
Prezes Związku Podhalan Julian Kowalczyk podkreśla, że górale w Polsce są Polakami i nie zamierzają rejestrować się jako odrębna mniejszość. W ten sposób odnosi się do wydarzeń na Słowacji. Po drugiej stronie Tatr górale zostali uznani za mniejszość narodową.
Górale w Polsce nie planują rejestrować się jako odrębna mniejszość narodowa. - Dla nas sprawy regionalne są oczywiście ważne, ale jesteśmy Polakami i polskimi góralami. Nie widzę tu żadnych podstaw, żeby rejestrować się jako mniejszość narodowa - oświadczył w rozmowie z Polską Agencją Prasową Julian Kowalczyk, prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan im. Jana Pawła II.
- Inną sprawą jest dbanie o sprawy regionalizmu, gwary - ale nie mówimy nawet o odrębnym języku, tylko o gwarze. Zabiegamy o zachowanie naszego dziedzictwa kulturowego, ale absolutnie nie jesteśmy mniejszością narodową. Jesteśmy Polakami i czujemy się Polakami - dodał.
Kowalczyk podkreślił, że górale mają swoją kulturę - charakterystyczne stroje regionalne, muzykę, taniec - tak jak i inne grupy etniczne czy folklorystyczne w całej Polsce. Dodał także, że Związek Podhalan chce, aby kultura ludowa była trwała i żyła we wszystkich regionach Polski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ciężarówką pod prąd po centrum Piły. Kierowca był pijany
Po drugiej stronie Tatr górale uznani za mniejszość
Na Słowacji górale zostali uznani za mniejszość narodową. Decyzję podjęto pod koniec stycznia podczas wyjazdowego posiedzenia rządu Roberta Ficy w Czerwonym Klasztorze w Pieninach. Dzięki temu górale będą mogli otrzymywać środki z budżetu państwa na swoją działalność. Słowaccy górale złożyli wniosek o wpisanie na listę mniejszości narodowych w 2023 r.
Kowalczyk podkreślił, że górale w Polsce dbają o swoje tradycje i dziedzictwo kulturowe, ale nie czują potrzeby rejestrowania się jako mniejszość.
Dbamy o nasze tradycje regionalne, o to, co przekazali nam nasi przodkowie. Cała Polska jest bogata w folklor, w kulturę regionalną, w tym również góralską. Zabieramy głos w sprawach społecznych, regionalnych, bo tu mieszkamy i chcemy promować nasze bogactwo kulturowe na południu Polski.
Na Słowacji społeczność góralska zamieszkuje północne tereny kraju, wzdłuż granicy z Polską. Słowaccy działacze góralscy szacują, że ich społeczność liczy ok. 70 tys. osób. W planowanym na 2031 r. spisie powszechnym na Słowacji będzie możliwość wyboru narodowości góralskiej.
Górale będą 15. mniejszością narodową na Słowacji. Oficjalny status mają tam m.in. Czesi, Węgrzy, Romowie, Morawianie, Rusini, Ukraińcy, Niemcy, Rosjanie, Serbowie i Żydzi.
Czytaj również: Choroba atakuje. To już epidemia w polskich szkołach