PO poprze PiS ws. dożywotniego odbierania praw jazdy?
Niewykluczone, że PO poprze pomysł PiS, by dożywotnio odbierać prawo jazdy skazanym za jazdę po spożyciu alkoholu. - Warto w przypadku osób, które kierują pojazdami pod wpływem alkoholu, zwiększać sankcje - ocenił szef klubu Platformy Zbigniew Chlebowski.
25.08.2009 | aktual.: 25.08.2009 17:28
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W środę w Sejmie ma odbyć się pierwsze czytanie przygotowanego przez PiS projektu zmian w Kodeksie karnym, który zaostrza kary dla kierowców będących pod wpływem alkoholu. Gdyby projekt przeszedł, sądy musiałyby na zawsze odbierać uprawnienia do prowadzenia pojazdów kierowcom, którzy kolejny raz zostali przyłapani na prowadzeniu pojazdów pod wpływem alkoholu. Dotyczyłoby to także tych, którzy pod wpływem alkoholu spowodowali poważny wypadek - taki w którym ktoś zmarł, doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lub wiązał się z dużymi stratami materialnymi.
Projekt zaostrza też odpowiedzialność w razie powtórnego skazania osoby za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. W tym wypadku przewiduje karę pozbawienia wolności od lat trzech do pięciu.
- Trzeba się nad tym problemem bardzo mocno pochylić, zważywszy na niepokojące statystyki, jakie po każdym weekendzie podaje policja - podkreślił na konferencji prasowej w Sejmie Chlebowski. Nie chciał jednak jednoznacznie zadeklarować poparcia klubu PO dla inicjatywy PiS.
Według posłanki PiS Beaty Kempy, projekt jej klubu jest "dobrym materiałem do dyskusji". - Nikt dotąd nie zaproponował nic lepszego. Dotychczas nie ma rozwiązań, które spowodowałyby ograniczenie liczby nietrzeźwych na drogach - zaznaczyła Kempa. Posłanka przypomniała, że w czasie ostatniego weekendu zatrzymano około 2,5 tys. pijanych kierowców.
- Jeżeli inne partie zaproponują jakiekolwiek inne rozwiązania, nie stoi nic na przeszkodzie, żeby przyjąć poprawki czy dopracować projekt już podczas prac komisji - oceniła Kempa.
W uzasadnieniu projektu posłowie PiS przytaczają statystyki, z których wynika, że w 2008 roku nietrzeźwi użytkownicy dróg uczestniczyli w 6373 wypadkach drogowych, a w 4979 wypadkach byli zarazem ich sprawcami. W zdarzeniach tych zginęły 603 osoby, a 6319 osób zostało rannych.