Trwa ładowanie...
d4cqvdu

Piotr Guział

Najnowsze informacje
1.7
(3 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Warszawa

Partie:
d4cqvdu
WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: fot. Andrzej Hulimka

Piotr Guział to polityk partii Ruch Sprawiedliwości Społecznej, który ogłosił swoją kandydaturę na fotel prezydenta Warszawy w sierpniu 2018 r. Miesiąc później zrezygnował jednak z wyścigu i poparł wybranego przez partię Prawo i Sprawiedliwość Patryka Jakiego. W przypadku wygranej jego faworyta ma otrzymać funkcję wiceprezydenta stolicy.

Piotr Guział – życiorys

Piotr Guział urodził się 20 października 1975 r. w Warszawie. Ukończył gospodarkę publiczną w Szkole Głównej Handlowej oraz ekonomię na Uniwersytecie w Kolonii. Guział ma na swoim koncie teksty publicystyczne publikowane w "Rzeczpospolitej", "Tygodniku Południe" czy "Tygodniku Passa". W swoim CV ma także funkcję asystenta wiceprezydenta Warszawy i posadę w Mennicy Polskiej.

Piotr Guział – kariera polityczna

Piotr Guział rozpoczął karierę polityka od wstąpienia do Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polski w 1997 r. Dwa lata później przeniósł się do Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Był także liderem Stowarzyszenia Młodej Lewicy Demokratycznej w rejonie Mazowsza oraz jedną z osób, odpowiedzialnych za jednoczenie młodych środowisk lewicowych w formie Federacji Młodych Socjaldemokratów.

W 2001 r. Guział bezskutecznie próbował swoich sił w wyborach do Sejmu w okręgu warszawskim. W latach 1998-2010 piasował funkcję radnego dzielnicy Ursynów. W trakcie wystąpił z SLD i rozpoczął współtworzenie Partii Demokratycznej (przed 2005 r. znanej jako Unia Wolności), której najbardziej znanymi postaciami są: Władysław Frasyniuk, Janusz Onyszkiewicz, Andrzej Celiński, Elżbieta Bińczycka czy Brygida Kuźniak. W 2006 r. został członkiem SDPL. Udało mu się wtedy ponownie zasiąść na fotelu radnego. Wkrótce został wiceprezesem Naszego Ursynowa.

Rok później Guział kandydował do Sejmu w okręgu radomskim, a w 2009 r. starał się o mandat europosła, startując z listy Porozumienie dla Przyszłości – CentroLewica – w obu przypadkach bez powodzenia. Od grudnia 2010 do 2014 r. pełnił funkcję burmistrza Ursynowa. Rok po rozpoczęciu kadencji wystąpił z Socjaldemokracji Polskiej. W 2014 r. Guział kandydował na prezydenta Warszawy. Udało mu się wtedy zająć trzecie miejsce spośród jedenastu.

Rywalizacja odbywała się wtedy pomiędzy kandydatką Platformy Obywatelskiej Hanną Gronkiewicz-Waltz oraz kandydatem Prawa i Sprawiedliwości i jednocześnie faworytem Guziała - Jackiem Sasinem. W 2017 r. Piotr Guział wstąpił do Ruchu Sprawiedliwości Społecznej.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4cqvdu
d4cqvdu
d4cqvdu
Więcej tematów
d4cqvdu