Trwa ładowanie...
d3e55k9

Brygida Kuźniak nową przewodniczącą Partii Demokratycznej

W atmosferze burzliwych obrad, po
unieważnieniu pierwszej tury wyborów delegaci Partii
Demokratycznej wybrali nową przewodniczącą. Fotel po
Januszu Onyszkiewiczu zajęła Brygida Kuźniak.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Brygida Kuźniak nową przewodniczącą Partii Demokratycznej
(PAP, Fot: Paweł Kula)
d3e55k9

W powtórzonych wyborach uzyskała ona 196 głosów. Jej przeciwnik poseł Bogdan Lis zdobył 161. Trzeci kandydat, Robert Drachal, po unieważnieniu pierwszej tury wyborów wycofał się z kandydowania.

- Głosując na mnie znaleźliście się w takiej sytuacji, że kupiliście los. Ale żeby on nie był pusty, ale wygrany, musicie mnie wspierać i musimy zasypywać podziały już teraz - powiedziała do zgromadzonych delegatów Kuźniak.

W rozmowie z dziennikarzami podkreśliła, że cieszy się z wyboru. - Jest to duża odpowiedzialność i będę robiła wszystko, by odbudować Partię Demokratyczną i jej znaczenie na polskiej scenie politycznej.

d3e55k9

Zapytana o możliwość stworzenia koalicji z innymi partiami odparła, że PD jest w stanie współpracować z każdym, kto "lokuje się zarówno w demokratycznym centrum jak i umiarkowanej, rozsądnej lewicy".

Zaznaczyła, że w grę wchodzą SdPl, Partia Zielonych, ale te decyzje (o współpracy) jeszcze nie zapadły. Zastrzegła, że nie chce budować porozumienia wyborczego tylko w oparciu o "literki partyjne". - Zależy nam na nazwiskach, na środowiskach, również na partiach politycznych - dodała.

Z powodów proceduralnych pierwsza tura została przez komisję unieważniona. Liczba oddanych kart do głosowania nie zgadzała się z liczbą mandatów delegatów obecnych na kongresie.

Po ogłoszeniu decyzji komisji o unieważnieniu pierwszej tury Władysław Frasyniuk zgłosił wniosek, aby przenieść wybory na inny termin. Pomysł ten jednak nie spotkał się z akceptacją delegatów, którzy odrzucili go w głosowaniu.

d3e55k9

Powtórzone zostało także głosowanie do Rady Krajowej, Krajowego Sądu Koleżeńskiego i Krajowej Komisji Rewizyjnej.

Na początku kongresu ustępujący przewodniczący Janusz Onyszkiewicz przedstawił sprawozdanie z działalności partii za lata 2006-2009. Zarząd partii uzyskał absolutorium.

Zwrócił uwagę, że demokraci muszą znaleźć swoje miejsce na scenie politycznej i rozstrzygnąć czy należy to zrobić samodzielnie, czy we współpracy z innymi partiami.

W jego ocenie, należy otworzyć się na innych oraz działać na rzecz wzmocnienia struktur partii.

- Jeżeli myślimy - a powinniśmy - o wejściu w szerszy projekt polityczny, to nasze znaczenie i nasza siła będą tym większe, im silniejsza będzie nasz partia - powiedział.

Na kongresie delegaci uczcili minutą ciszy pamięć Bronisława Geremka.

d3e55k9

Podziel się opinią

Share
d3e55k9
d3e55k9
Więcej tematów