Trwa ładowanie...

Piątka dla zwierząt. Wahanie w koalicji

Planowana przez PiS reforma mająca m.in. ograniczyć hodowlę zwierząt futerkowych wzbudza wiele kontrowersji. Do tej pory najgłośniej sprzeciw podnosiła Konfederacja, ale istnieje ryzyko, że PiS będzie miał do czynienia z buntem wewnątrz koalicji rządowej.

Share
Piątka dla zwierząt. Jarosław Kaczyński czyta "Atlas Kotów" podczas obrad Sejmu
Piątka dla zwierząt. Jarosław Kaczyński czyta "Atlas Kotów" podczas obrad SejmuŹródło: PAP, Fot: Radek Pietruszka
d6g41ph

Piątka dla zwierząt to projekt firmowany osobiście przez Jarosława Kaczyńskiego. Oficjalnie został zgłoszony przez młodzieżówkę Prawa i Sprawiedliwości, ale nie jest tajemnicą, że obóz rządowy próbuje przejąć część tzw. zielonej agendy. To projekt rozpisany na lata. W PiS-ie istnieje pełna świadomość wyników wyborów, a konkretnie faktu, że młodzi ludzie niechętnie głosowali na partię prezesa Kaczyńskiego.

Dlatego nie powinno dziwić, że Jarosław Kaczyński wyraził poparcie dla ustawy, zaskoczyć mógł jednak wybór miejsca - TikTok. W dodatku prezes PiS "nominował" do "dalszych działań nad projektem" premiera Mateusza Morawieckiego i posła Krzysztofa Sobolewskiego. Autentyczności dodaje w tym wypadku fakt, że Kaczyński to znany miłośnik kotów.

d6g41ph

Sprzeciw koalicjantów

Prace nad szybkim wprowadzeniem w życie tzw. Piątki dla zwierząt może utrudnić planowana na początek października rekonstrukcja rządu. Posłowie PiS wprost mówią, że liczba ministerstw poważnie się skurczy, a co za tym idzie zarówno partia Zbigniewa Ziobry, jak i Jarosława Gowina straci po jednym ministrze.

To, rzecz jasna, budzi u koalicjantów sprzeciw. Chcąc pokazać swoją odrębność, a także zdolność do samodzielności obie partie wykazują w ostatnim czasie dużo inicjatywy. Wiceminister sprawiedliwości i polityk Solidarnej Polski Sebastian Kaleta powiedział w poniedziałek na antenie radia TOk FM, że projekt dotyczący zwierząt budzi wątpliwości części elektoratu SP.

- Jeszcze nie podjęliśmy decyzji, w jaki sposób odniesiemy się do tej ustawy. Bardzo wnikliwie ją analizujemy, i kiedy będą prace w komisji, prace podczas obrad plenarnych, z pewnością takie stanowisko będzie wypracowane - powiedział Kaleta.

Również Porozumienie Jarosława Gowina deklaruje, że nie zajęło jeszcze stanowiska w sprawie. Poseł Adam Bielan mówił na antenie w Programie Trzecim Polskiego Radia, że osobiście jest zwolennikiem reform. Zaznaczył, że Porozumienie musi jednak zastanowić się, w jakim stopniu ucierpi na zmianach biznes, który wolnorynkowi politycy zdecydowali się chronić.

d6g41ph

Podobna sytuacja miała miejsce na początku kadencji, gdy Jarosław Gowin miał inne zdanie w sprawie zniesienia limitu trzydziestokrotności składek na ZUS.

Zamykanie szkół przez koronawirusa. Michał Dworczyk odpowiada, co dalej

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d6g41ph

Podziel się opinią

Share
d6g41ph
d6g41ph
Więcej tematów