Trwa ładowanie...
oprac. Violetta Baran
19-09-2019 18:49

Parlament Europejski uczcił Witolda Pileckiego. 20 maja będziemy obchodzić Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem

Europarlament chce ustanowienia Międzynarodowego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, który będzie obchodzony 20 maja - w rocznicę egzekucji rotmistrza Witolda Pileckiego. Rezolucje w tej sprawie przyjęli w czwartek europosłowie.

Parlament Europejski uczcił Witolda Pileckiego. 20 maja będziemy obchodzić Dzień Bohaterów Walki z TotalitaryzmemŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d45noci

Europarlament przyjął w czwartek rezolucję ustanawiającą Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, który będzie obchodzony 20 maja - w rocznicę egzekucji rotmistrza Witolda Pileckiego.

- To jest pewien sygnał dla świata, że Polacy walczyli z dwoma agresywnymi totalitaryzmami i że Polacy byli ofiarą. Symbolem tego jest właśnie Witold Pilecki - ocenił na antenie Polskiego Radia europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

Dokument przygotowano w związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Rezolucja powstała z inicjatywy europosłów z Litwy, przy współpracy polityków z Polski.

d45noci

Dla przyszłych pokoleń ma to być "jasny przykład prawidłowej postawy, jaką należy przyjąć w obliczu zagrożenia totalitarnym zniewoleniem”.

Parlament Europejski potępił również ekstremistyczne i ksenofobiczne organizacje i siły polityczne w Europie za fałszowanie faktów historycznych oraz stosowanie symboliki i retoryki propagandy totalitarnej, w tym rasizmu, antysemityzmu i nienawiści wobec wszelkich mniejszości. Europarlament wezwał państwa członkowskie do przeciwstawienia się takim organizacjom, mowie nienawiści i przemocy w przestrzeni publicznej i w internecie, a w szczególności do potępienia i zwalczania wszelkich form negowania Holokaustu.

Źródło: europarl.europa.eu

d45noci
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45noci
Więcej tematów