Marsz Pileckiego przejdzie ulicami Poznania
17 maja poznaniacy po raz kolejny przypomną postać rotmistrza Witolda Pileckiego, bohatera II wojny światowej, którego życiorys to gotowy scenariusz filmowy.
W czasie PRL-u wszelkie informacje na temat Pileckiego podlegały cenzurze. Od kilku lat obserwujemy w Polsce wyraźny wzrost zainteresowania jednym z najbardziej niezwykłych bohaterów II wojny światowej, który stał się symbolem całego pokolenia żołnierzy wyklętych.
Przypomnijmy, że w 1940 r. Witold Pilecki celowo dał się złapać w urządzonej przez gestapo łapance, zamierzając prowadzić działalność wywiadowczą w obozie w Auschwitz – w tym czasie niewiele było wiadomo o tym, co się dzieje za murami obozów koncentracyjnych.
Pilecki chciał zobaczyć, jak funkcjonuje taki obóz i jakie panują w nim warunki, a zdobyte informacje przekazać na zewnątrz. Jednocześnie rozpoczął prowadzenie działalności konspiracyjnej wśród więźniów, przygotowując ich do podjęcia działań zbrojnych w przypadku próby wyzwolenia obozu np. przez oddziały partyzanckie.
Pilecki uciekł z obozu w kwietniu 1943 r., po czym bezskutecznie zabiegał o zrealizowanie przez polskie podziemie planu wyzwolenia obozu. Później walczył także w Powstaniu Warszawskim i armii gen. Andersa. Po zakończeniu wojny dalej prowadził działalność wywiadowczą, zbierając informacje o represjonowaniu żołnierzy AK przez NKWD. Został aresztowany w 1947 r. 15 maja 1948 r. został skazany na śmierć i stracony.
Od kilku lat w rocznicę śmierci Pileckiego w Poznaniu, a także kilku innych miastach odbywają się marsze jego pamięci.
- My organizujemy marsz w Poznaniu już po raz czwarty, ale wiemy, że odbywał się także wcześniej organizowany przez inne osoby – mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Tomasz Pułról, prezes stowarzyszenie KoLiber organizującego marsz.
Celem pochodu jest rozpropagowanie wiedzy o rotmistrzu, o którym wiele osób nigdy nie słyszało.
- A szkoda, bo to osoba o fascynującym życiorysie, o której można by nakręcić nawet kilka hollywoodzkich filmów. Rotmistrz Pilecki powinien być autorytetem dla młodych osób i na szczęście dla coraz większej liczby osób się nim staje – wyjaśnia Pułról.
Uroczystości w Poznaniu rozpoczną się w niedzielę, 17 maja o godz. 11.30 od mszy świętej w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry. Po jej zakończeniu około godz. 12.30 uczestnicy marszu przejdą ulicami Poznania pod Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego przy al. Niepodległości, gdzie odbędą się główne uroczystości.
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .