Trwa ładowanie...

Papież Franciszek zwołuje szczyt ws. pedofilii w Kościele

Przewodniczący konferencji episkopatów z całego świata mają stawić się w Watykanie pod koniec lutego. Papież Franciszek zwołał na ten termin szczyt ws. pedofilii w Kościele.

Share
Papież Franciszek zwołuje szczyt ws. pedofilii w Kościele
Źródło: PAP/EPA, fot: CLAUDIO PERI
d2amc29

Papież chce omówić z liderami Kościoła zapobieganie wykorzystywaniu seksualnemu przez duchownych i metody ochrony dzieci. Jak donosi agencja AP to dowód, że zdaje sobie sprawę z globalnej skali problemu.

Doradcy Franciszka ogłosili tę decyzję w środę, dzień przed spotkaniem papieża z przywódcami amerykańskiego Kościoła. W ostatnich tygodniach pojawiły się nowe oskarżenia o trwające od dziesięcioleci nadużycia seksualne i ich tuszowanie.

Spotkanie, które odbędzie się w Watykanie w dniach 21-24 lutego, jest bezprecedensowe. Ma być sygnałem, że nadużycia seksualne duchownych to nie tylko problem świata anglosaskiego, a bezczynność w tej kwestii grozi podważeniem dziedzictwa Kościoła.

Skandale seksualne są nie lada kłopotem dla Watykanu. Na początku tego roku Franciszek był krytykowany za wielokrotne dyskredytowanie ofiar czołowego chilijskiego duchownego. W końcu przyznał się do "poważnych błędów w osądzie". Podjął też kroki, by ukarać winnych biskupów i wprowadzić zmiany w chilijskim episkopacie.

Zobacz także: Andrea Bocielli zaśpiewał dla papieża

Niedawno papież został też oskarżony przez arcybiskupa Carlo Marii Vigano, że zrehabilitował czołowego amerykańskiego kardynała. Sankcje za molestowanie i nękanie dorosłych kleryków nałożył na niego papież Benedykt XVI.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2amc29

Podziel się opinią

Share
d2amc29
d2amc29
Więcej tematów