Rosjanie w panice. Wiadomo, czego szukają w sieci
Rosjanie w panice szukają w internecie informacji związanych z wydarzeniami w kraju. Oprócz przemówienia Władimira Putina wśród haseł wybija się plan "Twierdza" i wątek wprowadzenia reżimu antyterrorystycznego w regionie moskiewskim i woroneskim.
W związku z działaniami podjętymi przez Jewgnieja Prigożyna w Rosji wybuchł chaos. Agencja Reutera, powołując się na źródło w rosyjskich służbach bezpieczeństwa, informuje, że w rękach najemników z grupy Wagnera znajduje się nie tylko Rostów nad Donem, ale także i położony 500 km na południe od Moskwy Woroneż.
W następstwie wydarzeń w obwodzie moskiewskim i woroneskim wprowadzono "reżim antyterrorystyczny". Rosyjski Internet zalała fala pytań dotycząca planu CTO (reżim antyterrorystyczny - przyp. red) i planu "Twierdza".
Najczęściej wyszukiwanym hasłem w rosyjskim internecie było natomiast "przemówienie Putina". W ciągu ostatniej godziny pytano o nie ponad 200 tys. razy. Włodarz Kremla wystąpił o 9.00 czasu polskiego. - To, co widzimy, to cios w plecy. Mamy do czynienia ze zdradą - powiedział. - Wszystkie osoby, które weszły na drogę szantażu i gróźb terrorystycznych, zostaną ukarane - dodał.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Rosyjski Narodowy Komitet Antyterrorystyczny ogłosił wprowadzenie reżimu operacji antyterrorystycznej w Moskwie, regionie moskiewskim i regionie Woroneża" - informuje CNN, powołując się na rosyjskie władze.
"W ramach operacji antyterrorystycznej na terytorium obwodu woroneskiego Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej przeprowadzają niezbędne działania operacyjne i bojowe" - poinformował na Telegramie gubernator obwodu woroneskiego Aleksander Gusiew.
Według rosyjskich mediów państwowych jest to pierwszy raz, kiedy reżim antyterrorystyczny został ogłoszony w tych regionach.
Rosja wprowadza reżim operacji antyterrorystycznej
W ramach wprowadzonego reżimu rosyjskie służby zyskują dodatkowe uprawnienia i zadania. Zostaje wprowadzone "monitorowanie rozmów telefonicznych" i ograniczenie komunikacji, ruchu pojazdów i pieszych. Zadaniem służb jest "wzmocnienie ochrony porządku publicznego".
Dodatkowo w samej Moskwie wprowadzono w życie plan "Twierdza", który zakłada koncentrację sił porządkowych i paramilitarnych podlegających różnym ministerstwom federalnym do obrony rosyjskiej stolicy przed jakimkolwiek zagrożeniem zewnętrznym.
W ramach "Twierdzy" postawiono w stan pogotowia Federalną Służbę Bezpieczeństwa w mieście. "Wszyscy powinni być w kontakcie, nigdzie nie wyjeżdżać" - tak mają brzmieć komunikaty w kierownictwie agencji bezpieczeństwa w Moskwie. Na ulicach miasta rozstawiono także wojskowe punkty kontrolne.
Dokładne założenia planu objęte są tajemnicą państwową. Wiadomo jedynie, że w jego ramach zablokowano wejścia i wyjścia do budynków MSW w Moskwie. Specjalne środki bezpieczeństwa wdrożono także w Rostowie nad Donem i w Biełgorodzie.
Rostów nad Donem i Woroneż w rękach wagnerowców
Portal Nasza Niwa informuje, że po zajęciu Rostowa nad Donem i Woroneża w stronę Moskwy zmierza kolumna wagnerowców. W jej składzie znajdować się mają pojazdy opancerzone, czołgi i wyrzutnie typu GRAD.
W Woroneżu doszło także do olbrzymiej eksplozji. Siły rządowe zniszczyły znajdujący się w mieście skład paliw.
Czytaj też: