Orban jako jedyny na "nie". Tak się teraz tłumaczy

Jak poinformowała agencja Bloomberg, powołując się na unijne źródła, kraje UE miały przygotować wspólne oświadczenie w sprawie nakazu aresztowania rosyjskiego dyktatora Władimira Putina. Wydanie oświadczenia zostało zablokowane przez Węgry - co potwierdził już Budapeszt.

Orban powiedział "nie". Oświadczenie krajów UE zablokowane
Orban powiedział "nie". Oświadczenie krajów UE zablokowane
Źródło zdjęć: © Getty | Luka Dakskobler
Maciej Zubel

W związku z wetem Budapesztu komunikat w sprawie wydał jedynie szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, który "odnotował" decyzję MTK.

- UE postrzega decyzję Międzynarodowego Trybunału Karnego jako początek procesu rozliczania i pociągania rosyjskich przywódców do odpowiedzialności za zbrodnie i okrucieństwa, których dopuścili się w Ukrainie - przekazał Borrell.

Węgry znów po stronie Putina? Kontrowersyjna decyzja

W poniedziałek wspólny komunikat w sprawie decyzji MTK opublikowali też unijni ministrowie sprawiedliwości. W dokumencie wyrażono poparcie dla międzynarodowych starań podjętych w celu ukarania osób odpowiedzialnych za zbrodnie popełniane w Ukrainie. I tym razem wyłamał się jedynie minister z Węgier, który nie podpisał się pod tekstem.

Według Bloomberga poparcie dla nakazu aresztowania Putina może zostać też wyrażone w formie konkluzji po posiedzeniu Rady Europejskiej, które odbędzie się w dniach 23-24 marca.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: "Pekin już wie, że szansa się skończyła". Chiny mają problem?

Węgrzy blokują sankcje. Kontrowersyjna postawa wobec Ukrainy

Budapeszt zabrał głos w sprawie, potwierdzając blokadę. Węgierski rząd podkreśla jednak, że nie zawetował nakazu aresztowania Putina, a jedynie "sprzeciwił się rezolucji, którą Josep Borrell chciał wydać w imieniu wszystkich państw członkowskich UE".

Węgierski rząd stanął na stanowisku, że Borrell powinien był złożyć oświadczenie tylko we własnym imieniu, a nie w imieniu wszystkich państw członkowskich unii.

Za swoją prorosyjską postawę wobec trwającej wojny rząd w Budapeszcie jest krytykowany od początku inwazji. Szef węgierskiego rządu Viktor Orban konsekwentnie odmawia poparcia zachodnich sankcji nakładanych na Rosję.

Zapowiedział też, że zablokuje zaciągnięcie przez państwa członkowskie UE wspólnej pożyczki na pomoc Ukrainie. Węgierski parlament jest też jednym z dwóch ostatnich w NATO (obok Turcji), który wciąż nie ratyfikował członkostwa Finlandii i Szwecji w Sojuszu.

Nakaz aresztowania Władimira Putina

Sędziowie przychylili się do wniosku prokuratury, uznając, że są realne podstawy, by sądzić, że Putin jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji.

Źródło: bloomberg.com

Wybrane dla Ciebie