Węgry dają zielone światło? Przełom ws. NATO

Viktor Orban opóźnia ratyfikację przyjęcie Finlandii i Szwecji do NATO. Wkrótce ma się to jednak zmienić. - Po rozmowie premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Węgier uzyskaliśmy jasną deklarację: już na początku roku Węgry ratyfikują akcesję - podkreślił w czwartek wiceszef polskiej dyplomacji Paweł Jabłoński.

Przełom ws. akcesji do NATO? Jest deklaracja z Węgier. Na zdjęciu węgierski premier Viktor Orban
Przełom ws. akcesji do NATO? Jest deklaracja z Węgier. Na zdjęciu węgierski premier Viktor Orban
Źródło zdjęć: © Getty | Thierry Monasse
oprac. MRM

24.11.2022 | aktual.: 24.11.2022 19:31

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.

W czwartek premier Morawiecki w Koszycach na Słowacji wziął udział w szczycie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej. Było to pierwsze spotkanie premierów Polski, Czech, Węgier i Słowacji podczas słowackiego przewodnictwa w V4.

Węgry ratyfikują akcesję do NATO. Jest deklaracja Orbana

Morawiecki poinformował, że uczestnicy spotkania doszli do wspólnych konkluzji w sprawie rozszerzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego o Finlandię i Szwecję.

- Zwróciłem się do pana premiera Viktora Orbana o jak najszybszą ratyfikację możliwości przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO. Uzyskałem obietnicę, że na pierwszej sesji parlamentarnej w nadchodzącym roku, a więc za niewiele ponad miesiąc, ta ratyfikacja nastąpi. A więc jest konkretna data, jest zobowiązanie po stronie Węgier - powiedział Morawiecki.

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński odniósł się do tej kwestii w mediach społecznościowych. "Bardzo dobre wieści z Koszyc. Po rozmowie premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Viktorem Orbanem uzyskaliśmy jasną deklarację: już na początku roku Węgry ratyfikują przyjęcie Finlandii i Szwecji do NATO. Skuteczna dyplomacja premiera RP w praktyce" - napisał wiceminister.

Tylko Węgry i Turcja spośród 30 członków Sojuszu nie ratyfikowały jeszcze członkostwa Finlandii i Szwecji. Ankara od czerwcowego szczytu NATO w Madrycie prowadzi trójstronny dialog z Finlandią i Szwecją odnośnie zmiany polityki Helsinek i Sztokholmu wobec separatystycznych organizacji kurdyjskich, uznawanych przez Turcję za terrorystyczne.

Domaga się też ekstradycji niektórych aktywistów. Według doniesień mediów, przywódca Turcji Recep Tayyip Erdogan może odwlekać ratyfikację, przynajmniej do czasu wyborów prezydenckich zaplanowanych na czerwiec 2023 roku.

Źródło artykułu:PAP
viktor orbanwęgrynato
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)