Trwa ładowanie...

Finlandia stawia sprawę jasno. Mają dość węgierskich "gierek"

Z naszej strony byłoby niepożądane, aby problemy Węgier z uzyskaniem finansowania z UE miały wpływ na ratyfikację członkostwa Finlandii i Szwecji w NATO. Przekazałam to jasno – powiedziała minister ds. europejskich Tytti Tuppurainen, która w piątek brała udział w Brukseli w wysłuchaniu Węgier w sprawie praworządności.

Share
Premier Finalndii Sanna MarinPremier Finalndii Sanna MarinŹródło: Getty Images, fot: Antonio Masiello
d422yx1

Jedna z liderek partii socjaldemokratycznej przypomniała węgierskiej delegacji, że "polityka otwartych drzwi NATO ma znaczenie, szczególnie teraz, gdy w Europie jest wojna". - W węgierskim parlamencie nadal nie wyznaczono daty zajęcia się sprawą ratyfikacji członkostwa Finlandii i Szwecji – tłumaczyła Tuppurainen, cytowana przez fińską prasę.

Budapeszt się mści?

Na początku listopada prezydent Sauli Niinisto, po odbytej rozmowie z premierem Węgier Viktorem Orbanem przekazał, że Finlandia "może ufać Węgrom w sprawie ratyfikacji". Szef MSZ Pekka Haavisto utrzymywał, że według strony węgierskiej ma to nastąpić w grudniu.

d422yx1

Jednak w tym tygodniu szef kancelarii premiera Orbana oświadczył, że Węgry ratyfikują członkostwo krajów nordyckich "przed Turcją". Szwedzki dziennik "Svenska Dagbladet", powołując się na węgierskich polityków, podał, że węgierski parlament najprawdopodobniej nie zrobi tego w tym roku.

Budapeszt – wskazuje fińska prasa – wciąż pamięta, jak lewicowe fińskie władze dążyły do powiązania wypłat unijnych środków krajom członkowskim od przestrzegania zasad praworządności.

Jeśli Węgry nie zastosują się do zaleceń unijnych instytucji w sporze o praworządność, mogą nie otrzymać ok. 7,5 mld euro w ramach polityki spójności, a także blisko 6 mld euro z pakietu odbudowy ustanowionego w związku z pandemią koronawirusa.

Dwóch hamulcowych

Tylko Węgry i Turcja spośród 30 członków Sojuszu nie ratyfikowały jeszcze członkostwa Finlandii i Szwecji. Ankara od czerwcowego szczytu NATO w Madrycie prowadzi trójstronny dialog z Finlandią i Szwecją odnośnie zmiany polityki Helsinek i Sztokholmu wobec separatystycznych organizacji kurdyjskich, uznawanych przez Turcję za terrorystyczne. Domaga się też ekstradycji niektórych aktywistów. Według doniesień mediów, przywódca Turcji Recep Tayip Erdogan może odwlekać ratyfikację, przynajmniej do czasu wyborów prezydenckich zaplanowanych na czerwiec 2023 r.

d422yx1

Źródło: PAP

Ambasador Rosji był w MSZ. Zaskakujące słowa polskiego dyplomaty

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d422yx1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d422yx1
Więcej tematów