Trwa ładowanie...

Zełenski wspomina o pokoju. Przedstawił swoją propozycję [RELACJA NA ŻYWO]

Wtorek to 391. dzień rosyjskiej inwazji. Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że Ukraina zaproponowała Chinom udział w realizacji jej formuły pokojowej. - Przekazaliśmy Chinom naszą formułę pokoju, zarówno publicznie, jak i drogą dyplomatyczną, i zapraszamy do udziału w tej formule. Czekamy na odpowiedź - powiedział Zełenski. Odpowiadając na pytanie o ewentualną rozmowę telefoniczną z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem, Zełenski powiedział: "Brak konkretów, jeszcze nie ma potwierdzenia". Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Zełenski wspomina o pokoju. Przedstawił swoją propozycjęZełenski wspomina o pokoju. Przedstawił swoją propozycjęŹródło: East News, fot: ARIS MESSINIS
d3jh8xh
d3jh8xh
  • Ukraiński resort obrony poinformował, że eksplozja w mieście Dżankoj na okupowanym Krymie zniszczyła podczas tranzytu kolejowego rosyjskie pociski Kalibr. I choć Rosjanie twierdzą, że powstrzymali atak dronów przeciwnika, to w mieście wprowadzono stan wyjątkowy. - To olbrzymi sukces operacyjny Ukrainy - mówi WP płk Piotr Lewandowski.
Trwa łączenie
21:44, 21.03.2023

"Co najważniejsze, od naszego ostatniego spotkania w lutym pracowaliśmy nad pilnym zwiększeniem produkcji i dostaw amunicji na Ukrainę. Naszym celem jest dostarczenie Ukrainie miliona sztuk amunicji (artyleryjskiej) w ciągu najbliższych 12 miesięcy oraz zapewnienie odpowiedniego finansowania. W tym celu będziemy musieli podjąć działania w celu zwiększenia zdolności produkcyjnych europejskiego przemysłu obronnego" - dodał przewodniczący Rady Europejskiej.

Unijni przywódcy będą również dyskutować o długoterminowej konkurencyjności UE i dalszym pogłębianiu jednolitego rynku.

"Jeśli chodzi o energię, naszym priorytetem pozostaje zagwarantowanie bezpieczeństwa dostaw po przystępnych cenach. Omówimy sposoby osiągnięcia tego celu" - zadeklarował Michel.

W piątek, w drugim dniu szczytu UE, rozmowy będą dotyczyć strefy euro.

21:39, 21.03.2023

"Rozpoczniemy o godzinie 11:30 w czwartek od spotkania z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem, który dołączy do nas podczas roboczego obiadu. (...) Na naszym późniejszym spotkaniu najpierw omówimy Ukrainę. Na początku dołączy do nas za pośrednictwem połączenia wideo prezydent (Wołodymyr) Zełenski. Jak zawsze potwierdzimy nasze niezachwiane zaangażowanie w pomoc Ukrainie. Obejmuje to kontynuację prac nad rozliczalnością, wykorzystaniem zamrożonych rosyjskich aktywów i zmobilizowaniem globalnej społeczności do wspierania porządku międzynarodowego opartego na zasadach" - napisał Michel.

21:33, 21.03.2023

Zwiększenie produkcji amunicji i dostarczanie jej Ukrainie; zapewnienie konkurencyjności UE w długim okresie; zapewnienie odbiorcom energii po dostępnych cenach to jedne z głównych tematów rozpoczynającego się w czwartek w Brukseli spotkania szefów unijnych państw i rządów. Napisał o tym w zaproszeniu wystosowanym do przywódców UE przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

EU
21:21, 21.03.2023

Ukraina otrzyma starsze wersje czołgów Abrams, M1A1, a nie jak pierwotnie zapowiadano M1A2 - poinformował we wtorek rzecznik Pentagonu generał Pat Ryder. Jak dodał, decyzję podjęto w porozumieniu z władzami Ukrainy, by przyspieszyć dostawy czołgów tak, by były gotowe do jesieni.

- Ta decyzja pozwoli nam znacząco przyspieszyć terminy dostaw i dostarczyć te ważne zdolności Ukrainie do jesieni tego roku - powiedział Ryder podczas briefingu prasowego podkreślając, że decyzja została podjęta "w bliskiej koordynacji z Ukrainą".

Nowy plan ma polegać na modernizacji kadłubów czołgów będących w magazynach sił zbrojnych USA i wyposażeniu w "podobne" zdolności, co nowsze M1A2, w tym zaawansowany pancerz i armatę 120 mm oraz ciężki karabin maszynowy kalibru 50 mm. Zaznaczył, że pierwotna wersja planu, wyposażenie Ukrainy w 31 nowych M1A2, oznaczała, że termin dostawy wynosiłby ponad rok. Pierwotny koszt był szacowany na 400 mln dolarów.

PAP
21:17, 21.03.2023

Ukraiński resort obrony poinformował, że eksplozja w mieście Dżankoj na okupowanym Krymie zniszczyła podczas tranzytu kolejowego rosyjskie pociski Kalibr. I choć Rosjanie twierdzą, że powstrzymali atak dronów przeciwnika, to w mieście wprowadzono stan wyjątkowy. – To olbrzymi sukces operacyjny Ukrainy – mówi WP płk Piotr Lewandowski.

21:08, 21.03.2023
20:59, 21.03.2023

Zubożony uran jest produktem odpadowym procesu wzbogacania uranu, stosowanym m.in. w przemyśle zbrojeniowym. Wykorzystuje się go nie tylko do produkcji pocisków przeciwpancernych, ale także m.in. amerykańskich czołgów M1 Abrams - czytamy na łamach Ukrainskiej Prawdy.

Władze w Londynie przekażą Ukrainie dwa razy więcej czołgów Challenger 2, niż początkowo obiecały, czyli nie 14, lecz 28 - poinformował 4 marca ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii Wadym Prystajko. Według dotychczasowych zapowiedzi pierwsze brytyjskie pojazdy mają trafić na wyposażenie ukraińskiej armii jeszcze w marcu. 

PAP
20:53, 21.03.2023

Oprócz czołgów Challenger 2 Wielka Brytania zamierza przekazać Ukrainie pociski przeciwpancerne zawierające zubożony uran - powiadomił we wtorek portal Ukrainska Prawda, który powołał się na informacje z posiedzenia Izby Lordów opublikowane na stronie internetowej brytyjskiego parlamentu.

- Wraz z dostarczeniem Ukrainie szwadronu czołgów Challenger 2, przekażemy (temu krajowi) również amunicję, w szczególności pociski przeciwpancerne zawierające zubożony uran - poinformowała deputowana do Izby Lordów Annabel Goldie w odpowiedzi na pytanie innego przedstawiciela tego gremium Raymonda Jolliffe'a. Ukrainska Prawda przytoczyła zapis rozmowy brytyjskich polityków.

W ocenie Goldie tego rodzaju pociski odznaczają się dużą skutecznością podczas ostrzeliwania celów wroga, zwłaszcza czołgów i pojazdów opancerzonych.

20:43, 21.03.2023

Rosyjscy żołnierze nie mogą poddawać się nawet, jeżeli są całkowicie otoczeni; za pójście do niewoli grozi im 10 lat kolonii karnej - poinformowała we wtorek ukraińska agencja Ukrinform.

Agencja powołała się na doniesienia rosyjskich mediów, które cytowały opinię Sąd Najwyższego Federacji Rosyjskiej stanowiącą, że poddanie się, gdy istnieje możliwość "okazania zdecydowanego oporu", jest przestępstwem zagrożonym karą do 10 lat kolonii karnej. Jeśli jednak żołnierz nie ma fizycznej możliwości uniknięcia niewoli, jego czyn nie nosi znamion przestępstwa.

Ukrinform przytoczył za Siłami Zbrojnymi Ukrainy dane z grudnia 2022 roku, z których wynika, że w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy wojny do niewoli dobrowolnie oddało się co najmniej 4300 rosyjskich żołnierzy. 

20:28, 21.03.2023

Nawet przejście na rozliczenia handlowe w chińskiej walucie juan nie pozwoli Rosji kupić sobie zwycięstwa nad Ukrainą ani przezwyciężyć własnych systemowych problemów - ocenił we wtorek Mychajło Podolak, doradca ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, komentując wizytę przywódcy Chin Xi Jinpinga w Moskwie.

"Zacieśnienie kontaktów z Pekinem nie sprawi, że Moskwa będzie mogła przeforsować jakikolwiek 'plan pokojowy' na swoich warunkach ani uporać się z poważnymi wewnętrznymi trudnościami o charakterze prawnym czy finansowym" - napisał Podolak na Twitterze

20:22, 21.03.2023

Do tej pory Japonia przekazała Ukrainie jedynie pancerze i inny sprzęt obronny. Jak podaje gazeta "Nikkei", wśród japońskich polityków panuje opinia, że z powodu tak pacyfistycznego stanowiska może ucierpieć autorytet dyplomatyczny kraju. Coraz częściej pojawiają się apele o wsparcie Ukrainy bronią i amunicją - napisał portal.

Premier Ukrainy Fumio Kishida przybył we wtorek z niezapowiadaną wizytą do Kijowa. Przed spotkaniem z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim odwiedził podkijowskie miasto Bucza, które stało się symbolem rosyjskich zbrodni wojennych.

Japońska agencja Kyodo zaznaczyła we wtorek, że rzadko zdarza się, aby japoński przywódca odbywał niezapowiedzianą podróż do obcego kraju.

20:14, 21.03.2023

Deputowani japońskiego parlamentu kupili za własne pieniądze 20 terenowych pickupów dla Sił Zbrojnych Ukrainy - poinformował we wtorek portal mil.in.ua, powołując się na informacje uzyskane od ambasadora Ukrainy w Japonii Serhija Korsunskiego.

"Grupa deputowanych wyższej izby japońskiego parlamentu z opozycyjnej partii "Odrodzenie" zebrała 1,2 mln dolarów z własnych pensji, za które zakupili 20 samochodów Toyota Hilux i dwa kontenery produktów dla naszych sił zbrojnych" - podzielił się ambasador Ukrainy Serhij Korsunski. Dyplomata dodał, że wszystko to zostanie wysłane na Ukrainę w najbliższym czasie. Zauważył, że Ukraina cieszy się poparciem w japońskim parlamencie, zarówno wśród partii prorządowych, jak i sił opozycyjnych.

Rząd Japonii wysunął niedawno pomysł rozszerzenia listy krajów, które mają prawo otrzymać broń produkcji japońskiej. Chodzi przede wszystkim o państwa, które są zmuszone do obrony przed agresją. Do takich państw należy obecnie Ukraina - napisał portal mil.in.ua.

Sergiy Korsunsky
20:06, 21.03.2023

Małżeństwo w starszym wieku zginęło we wtorek w wyniku rosyjskiego ostrzału miasta Czasiw Jar na wschodzie Ukrainy; siły wroga zniszczyły tam bądź uszkodziły około 15 budynków mieszkalnych - powiadomił portal Suspilne za rzeczniczką prokuratury obwodu donieckiego Anastasiją Miedwiediewą.

- Dzisiaj w Czasiw Jarze nie tylko odnotowano uszkodzenia (infrastruktury). Rosjanie niszczą, rujnują moje miasto - relacjonował przewodniczący administracji Czasiw Jaru Serhij Czaus.

W ocenie Miedwiediewej najeźdźcy ostrzelali miejscowość z wyrzutni rakietowych Tornado.

Liczący przed rosyjską okupacją około 12 tys. mieszkańców Czasiw Jar jest położony nieopodal atakowanego przez siły rosyjskie Bachmutu. Przez miejscowość przebiega ważna trasa zaopatrzeniowa łącząca Bachmut z Kostiantyniwką. W ostatnich miesiącach, w obliczu bardzo trudnej sytuacji humanitarnej w Bachmucie, wielu cywilów przeniosło się stamtąd do Czasiw Jaru. 

19:58, 21.03.2023

Wcześniej na spotkaniu z premierem Rosji Michaiłem Miszustinem Xi wyraził gotowość do poszerzenia dwustronnej współpracy m.in. w dziedzinie handlu, inwestycji, łańcuchów dostaw, dużych projektów, energii i wysokich technologii – przekazała Xinhua.

Gazprom wysyła już gaz do Chin poprzez gazociąg Siła Syberii, ale eksport ten stanowi tylko niewielki ułamek rekordowych 177 mld metrów sześciennych, które dostarczał do Europy w latach 2018-2019. Od początku inwazji na Ukrainę eksport rosyjskigo gazu do Europy zmniejszył się i w 2022 roku wyniósł około 62 mld metrów sześciennych – podał Reuters.

Kremlin
19:52, 21.03.2023

Xi przybył do Moskwy w poniedziałek. Jest pierwszym zagranicznym przywódcą, jaki spotkał się z coraz bardziej izolowanym międzynarodowo Putinem, odkąd Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał 17 marca nakaz jego aresztowania za zbrodnie wojenne w Ukrainie.

Putin oświadczył podczas wtorkowych rozmów oficjalnych, że Moskwa jest gotowa pomóc chińskim przedsiębiorstwom zastąpić zachodnie firmy, które wycofały się z Rosji w reakcji na jej inwazję na Ukrainę.

Dyktator oświadczył również, że podczas wizyty Xi w Moskwie omówił z nim projekt nowego gazociągu Siła Syberii 2, którym 50 mld metrów sześciennych rosyjskiego gazu rocznie miałoby trafiać do Chin. Reuters przypomina, że Moskwa przedstawiła pomysł na taki gazociąg wiele lat temu, ale teraz sprawa stała się dla niej pilna z powodu utraty klientów w Europie.

Przywódca Chin ocenił, że można dostrzec "wczesne owoce kooperacji" z Rosją, a obie strony powinny zabiegać o zwiększenie „praktycznej współpracy”. Xi oświadczył również, że zaprosił Putina do Chin na tegoroczne Forum Pasa i Szlaku – podała chińska agencja prasowa Xinhua.

Kremlin
19:44, 21.03.2023

Partnerstwo Rosji i Chin nie jest polityczno-wojskowym sojuszem z czasów zimnej wojny, lecz jest nadrzędne wobec takich relacji – napisano we wspólnym oświadczeniu wydanym przez te kraje we wtorek w czasie wizyty przywódcy ChRL Xi Jinpinga w Moskwie.

"Strony zaznaczają, że relacje pomiędzy Rosją a Chinami, choć nie stanowią wojskowo-politycznego sojuszu podobnego do tych tworzonych w czasie zimnej wojny, są nadrzędne wobec tego rodzaju współpracy międzypaństwowej" – napisano w cytowanym przez agencję Reutera dokumencie, podpisanym przez Xi i Władimira Putina po rozmowach na Kremlu.

W oświadczeniu dodano, że partnerstwo rosyjsko-chińskie "nie stanowi bloku, nie ma charakteru konfrontacyjnego i nie jest wymierzone przeciwko krajom trzecim".

Według agencji Reutera Chiny i Rosja zgodziły się również, że w wojnie nuklearnej nie może być zwycięzców i taka wojna nigdy nie powinna być wszczynana.

Rosja i Chiny wyraziły też zaniepokojenie z powodu rzekomej wojskowej aktywności biologicznej USA, a także z powodu porozumienia AUKUS pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią i Australią.

Moskwa i Pekin zgodziły się także zwiększyć wspólne wsparcie dla krajów Azji Centralnej, by zapobiegać "kolorowym rewolucjom", zintensyfikować kontakty w sprawach bezpieczeństwa w rejonie Zatoki Perskiej oraz nasilić kontakty z krajami Afryki – przekazał Reuters.

Kremlin
19:33, 21.03.2023

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że Ukraina zaproponowała Chinom udział w realizacji jej formuły pokojowej. - Przekazaliśmy Chinom naszą formułę pokoju, zarówno publicznie, jak i drogą dyplomatyczną, i zapraszamy do udziału w tej formule. Czekamy na odpowiedź - powiedział Zełenski. Odpowiadając na pytanie o ewentualną rozmowę telefoniczną z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem, Zełenski powiedział: "Brak konkretów, jeszcze nie ma potwierdzenia". 

via Getty Images
19:25, 21.03.2023

Rosyjskie okręty operujące na Morzu Czarnym i Azowskim już od dwóch dni nie są wyposażone w pociski manewrujące Kalibr - poinformowała we wtorek marynarka wojenna Ukrainy. Dzień wcześniej, w poniedziałek, ukraińskie siły przeprowadziły atak na węzeł kolejowy na Krymie, gdzie miał zostać zniszczony transport Kalibrów.

Na wodach Morza Czarnego znajduje się obecnie siedem rosyjskich okrętów, natomiast na Morzu Azowskim - dwa. Żadna z tych jednostek nie posiada na swoim wyposażeniu pocisków Kalibr - czytamy w komunikacie ukraińskich sił morskich, opublikowanym na Telegramie

Telegram
19:17, 21.03.2023

Xi Jinping wzniósł toast za "pomyślność i przyjaźń między narodami Rosji i Chin". - Wznoszę toast za dalszy rozwój chińsko-rosyjskich stosunków strategicznego partnerstwa i interakcji w nowej epoce, za pomyślność, rozwój i szczęście naszych narodów, za przyjaźń między naszymi narodami z pokolenia na pokolenie, za zdrowie Prezydenta Putins i wszystkich obecnych. Wypijmy do dna! - powiedział.

19:06, 21.03.2023

Putin na przyjęciu w Moskwie wzniósł toast za zdrowie Xi Jinpinga i członków chińskiej delegacji, a także za "pogłębiające się partnerstwo i dobrobyt Rosji i Chin".


Kremlin
19:00, 21.03.2023

Atak z użyciem dronów na Dżankoj został przeprowadzony w poniedziałek wieczorem. Po tym zdarzeniu w mieście wprowadzono stan wyjątkowy. Ukraiński wywiad poinformował, że w wyniku nalotu zniszczony został transport rosyjskich pocisków manewrujących Kalibr, które były przewożone koleją.

W Dżankoju zbiegają się linie kolejowe wiodące w stronę rosyjskiego Kraju Krasnodarskiego, okupowanych przez Rosję terenów południa Ukrainy, a także Symferopola i Sewastopola - kluczowych ośrodków administracyjnych Krymu, położonych w południowej części półwyspu. 

18:53, 21.03.2023

Wojskowy, cytowany przez agencję Ukrinform, zdementował przypuszczenia, jakoby głównym celem ataku miało być zakłócenie dostaw uzbrojenia na potrzeby rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Baranow wyjaśnił, że bliżej baz tej floty znajdują się inne węzły kolejowe, jak m.in. Symferopol, które umożliwiają wrogowi kontynuację zaopatrzenia jednostek rozmieszczonych na wybrzeżu Morza Czarnego.

- Dżankoj to węzeł na odnodze szlaku transportowego wiodącego m.in. do (okupowanych przez Rosję) Melitopola i (wschodniej części) obwodu chersońskiego. Dlatego jedną z przyczyn tego ataku było albo całkowite wstrzymanie, albo zakłócenie logistycznego zabezpieczenia tych zgrupowań przeciwnika, które znajdują się na naszym terytorium (w południowych obwodach Ukrainy - PAP) - oznajmił Baranow.

Telegram
18:48, 21.03.2023

Przeprowadzony w poniedziałek atak na linię kolejową w mieście Dżankoj, na północy anektowanego przez Rosję Krymu, miał na celu całkowite lub przynajmniej częściowe zniszczenie tras zaopatrzeniowych wroga w kierunku okupowanych terenów południa Ukrainy - oznajmił we wtorek przedstawiciel Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy pułkownik Serhij Baranow.

18:37, 21.03.2023

- W środę premier Morawiecki spotka się z powracającym z Ukrainy premierem Japonii Fumio Kishidą. Liderzy omówią aktualną sytuację w Ukrainie i dalsze wielowymiarowe wsparcie tego kraju w walce z rosyjskim agresorem. Wizyta premiera Japonii będzie też okazją do omówienia perspektyw rozwoju polsko-japońskiej współpracy, w szczególności gospodarczej i inwestycyjnej - przekazał PAP Müller.

Zwrócił uwagę, że Japonia od początku rosyjskiej agresji rosyjskiej na Ukrainę zajmuje stanowisko jednoznacznie potępiające Rosję. - Oprócz wprowadzenia własnych sankcji na Rosję dołączyła również do sankcji grupy państw G7, której pracom w tym roku przewodniczy. W maju odbędzie się w Hiroszimie szczyt G7, podczas którego omawiana będzie m.in. kwestia Ukrainy - zaznaczył.

Müller podkreślił, że Polska docenia silne poparcie Japonii dla działań mających na celu powstrzymanie inwazji Rosji na Ukrainę. - Tak jak Polska, Japonia postrzega agresję Rosji jako poważne zagrożenie dla porządku światowego - zaznaczył.

Wskazał ponadto, że Japonia jest jednym z najważniejszym partnerów politycznych i gospodarczych Polski w rejonie Azji i Pacyfiku. - W lutym 2015 r. nasze relacje zostały podniesione do poziomu Partnerstwa Strategicznego - przypomniał.

PAP
18:28, 21.03.2023

Aktualna sytuacja w Ukrainie i dalsze wsparcia tego kraju w walce z rosyjskim agresorem, a także omówienie perspektyw rozwoju polsko-japońskiej współpracy znajdą się wśród tematów środowego spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Japonii Fumio Kishidą - przekazał rzecznik rządu Piotr Müller.

Premier Japonii we wtorek przybył z niezapowiadaną wizytą do Kijowa, gdzie ma się spotkać z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i potwierdzić poparcie dla jego kraju i sprzeciw wobec rosyjskiej agresji.

W środę w Warszawie z japońskim premierem spotka się szef polskiego rządu.

18:20, 21.03.2023

Ponad 16 tys. ukraińskich dzieci, które uprowadziły siły rosyjskie, to dane oficjalne i udokumentowane. Rzeczniczka praw dziecka Ukrainy Daria Herasymczuk mówiła w niedawnym wywiadzie dla PAP, że strona rosyjska przyznaje się do "ewakuacji" ponad 700 tys. dzieci z jej kraju.

- Mówimy (…) nie o tysiącach, lecz setkach tysięcy porwanych dzieci. Strona rosyjska podaje liczbę 738 tysięcy rzekomo ewakuowanych dzieci, ale wszyscy doskonale rozumieją, że nie jest to żadna ewakuacja, a właśnie przymusowe wywiezienie, deportacja - podkreślała.

Telegram
18:10, 21.03.2023

Odzyskaliśmy 15 dzieci z terytoriów okupowanych przez Rosję – poinformował we wtorek ukraiński rzecznik praw człowieka (ombudsman) Dmytro Łubinec. Władze Ukrainy mają dane dotyczące ponad 16 tys. uprowadzonych przez Rosjan dzieci, z których do tej pory udało się odzyskać zaledwie 308.

"Ukrainie udało się odzyskać 15 ukraińskich dzieci wraz z ich mamami i prawnymi przedstawicielami! Są to dzieci z miast w obwodzie charkowskim i chersońskim, które były okupowane jeszcze na początku wojny na pełną skalę" – przekazał Łubinec na Telegramie.

Ombudsman zapewnił, że władze robią wszystko, by Ukraińcy, którzy poszukują swoich bliskich, mogli ich odnaleźć. "Według danych Narodowego Biura Informacyjnego do dziś na terytorium Ukrainy powróciło 308 dzieci" – napisał.

Telegram
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3jh8xh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3jh8xh
Więcej tematów