Jasny przekaz NATO. "Największy błąd Putina"
- Rosja jest największym zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa obok terroryzmu. Putin popełnił jednak duży strategiczny błąd, dokonując inwazji na Ukrainę. Spodziewał się, że Kijów padnie w ciągu kilku dni. Inwazja na Ukrainę była szokiem, ale nie zaskoczeniem; kiedy rosyjskie czołgi wjechały na Ukrainę, byliśmy gotowi - przekazał sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas konferencji prasowej.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.
Na wtorkowej konferencji prasowej Jens Stoltenberg zaprezentował raport podsumowujący główne działania Sojuszu w roku 2022. Znaczna część poświęcona była kwestii rosyjskiej agresji w Ukrainie.
Stoltenberg pokazał raport. "Putin myślał, że rozbije jedność NATO"
- Putin popełnił duży strategiczny błąd, dokonując inwazji na Ukrainę. Spodziewał się, że Kijów padnie w ciągu kilku dni, a cała Ukraina - w ciągu kilku tygodni. Nie docenił jednak żelaznego oporu narodu ukraińskiego. Myślał, że rozbije jedność NATO. Tymczasem sojusznicy są zjednoczeni i zapewniają Ukrainie bezprecedensowe wsparcie - przekazał szef Sojuszu.
Jak dodał, "inwazja Putina w ubiegłym roku była szokiem, ale nie była zaskoczeniem". - Było to zwieńczenie pewnego wzoru agresywnych działań. W odpowiedzi, od bezprawnej aneksji Krymu w 2014 roku, NATO dokonało największego wzmocnienia kolektywnej obronności od pokolenia. (...) Kiedy rosyjskie czołgi wjechały na Ukrainę byliśmy gotowi. W ciągu paru godzin aktywowaliśmy plany obronne od Bałtyku po Morze Czarne. (...) Jednocześnie sojusznicy z NATO zapewnili Ukrainie znaczące wsparcie, wyposażając ją w zaawansowane systemy uzbrojenia i w amunicję, aby pomóc się bronić i odzyskiwać terytorium - podkreślił sekretarz generalny.
Sekretarz generalny podkreślił, że "dla Putina wolność i demokracja to zagrożenie". - Chciał mniej NATO, ale dostał dokładnie coś odwrotnego - więcej NATO. W odpowiedzi na nielegalną wojnę Finlandia i Szwecja zdecydowały się ubiegać o członkostwo w NATO. Podwoi to długość granicy NATO z Rosją. (...) Najważniejsze, żeby oba kraje stały się członkami Sojuszu szybko. Nie jest ważne, czy przystąpią do NATO dokładnie w tym samym momencie - oświadczył Stoltenberg.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: "Pyrrusowe jak Putinowskie". Gen. Polko o poczynaniach Rosjan
Norweg podczas briefingu zwrócił uwagę także na wyzwania stojące przed krajami Sojuszu. - Wydatki na obronność rosną, ale nie tak szybko, jak wymagają tego pojawiające się nowe zagrożenia - zauważył. Jak dodał, "w 2022 roku spośród 30 państw Sojuszu tylko siedem osiągnęło cel, jakim jest wydawanie co najmniej 2 proc. PKB na obronność".
Stoltenberg odniósł się również do poniedziałkowej wizyty przywódcy Chin Xi Jinpinga na Kremlu. - Spotkanie w Moskwie Xi i Putina jest potwierdzeniem tendencji zbliżania się Chin i Rosji - ocenił szef NATO.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski