Orban chce, żeby siły antyimigranckie w Europie zjednoczyły się. Mówi o włosko-polskich staraniach

Orban chce, żeby siły antyimigranckie w Europie zjednoczyły się. Mówi o włosko-polskich staraniach
Źródło zdjęć: © East News
Karolina Kołodziejczyk

10.01.2019 13:15, aktual.: 31.03.2022 10:40

Wizyta Matteo Salviniego wywołała niemałe kontrowersje na polskiej scenie politycznej. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban oświadczył, że tworzący się układ polsko-włoski jest "jednym z najwspanialszych wydarzeń".

Węgierski premier był pytany podczas konferencji prasowej o wizytę Salviniego w Polsce. - Jeśli chodzi o oś polsko-włoską, oś Warszawa-Rzym to fakt, że w ogóle mogła zacząć się tworzyć jest jednym z najwspanialszych wydarzeń. Zatem wiążę z nią dużą nadzieje - przyznał Orban.

Polityk zaznaczył, że z racji tego, że na prawo od Europejskiej Partii Ludowej są zdolne siły antyimigranckie, które mogą stworzyć rząd. Podkreślił również, że do EPL należy również węgierska i konserwatywna partia Fidesz. - Jest to dla nas i dla EPL dobra wiadomość, bo szczerze powiem, mam po dziurki w nosie tego, że EPL szuka sojuszników wyłącznie z siłami proimigranckimi, z liberałami lub socjalistami - tłumaczył Orban.

Premier stwierdził również, że dobrze byłoby gdyby w Europie znalazła się "taka oś Rzym-Warszawa, czy jak ją nazwiemy, siła polityczna", która jest zdolna do stworzenia rządu. - Chcemy, żeby siły antyimigranckie w Europie zjednoczyły się, stworzyły sumę swoich sił, z radością przyjmuję więc zmierzającą w tym kierunku włosko-polskie starania, do których doszło wczoraj - dodał Victor Orban.

Przypomnijmy: w czwartek prezes PiS Jarosław Kaczyński spotkał się z wicepremierem Włoch Matteo Salvinim w siedzibie partii przy ulicy Nowogrodzkiej. Zagraniczny polityk zdradził, że rozmowa dotyczyła "Europy i przyszłości". - Chciałbym, żeby taki sojusz się nawiązał. I żeby dołączyli do niego wszyscy, którym zależy na ratowaniu Europy - powiedział szef włoskiego MSWiA na pytanie o europarlamentarny "front suwerenny".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (362)
Zobacz także