Kiedy Sejm zajmie się zmianą prawa aborcyjnego i TK?
Najwcześniej w przyszłym tygodniu zostaną przyjęte uchwały w sprawie aborcji oraz Trybunału Konstytucyjnego i sędziów dublerów. Możliwe nawet, że tematy te zostaną poruszone dopiero po utworzeniu nowego rządu.
W wyniku ostatnich wyborów parlamentarnych w Polsce opozycja zdobyła większość w Sejmie. Dzięki temu już w trakcie pierwszego posiedzenia Sejmu i Senatu nowej kadencji PiS przegrał dwa ważne głosowania - przy obsadzaniu stanowisk marszałków.
Wiele wskazuje na to, że sprawy, które szczególnie interesują Polaków, czyli aborcja oraz usunięcie z TK tzw. sędziów dublerów, są odwlekane przez partie opozycyjne - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". - Jeżeli będą podejmowane jakieś uchwały, to stanie się to w przyszłym tygodniu - powiedział Borys Budka z KO.
Potrzebny czas do namysłu
Przyszły tydzień jednak okazuje się dość optymistycznym wariantem. Jak wspominają inni członkowie opozycji, w przypadku tych tematów potrzebny jest jeszcze czas do namysłu, zanim zapadną konkretne decyzje. Jeden z polityków, którego nazwisko nie zostało podane przez "Dziennik Gazetę Prawną", zdradził, że wszystko powinno wyjaśnić się w poniedziałek.
- Na sto procent ruszymy sędziów dublerów. Wciąż zastanawiamy się, co z uchwałą unieważniającą wyrok TK w sprawie aborcji - powiedział polityk.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Mateusz Morawiecki stworzy rząd? "Jakaś farsa”
Problemy z Trybunałem Konstytucyjnym
Możliwe, że temat uchwały w sprawie sędziów TK zostanie podjęty dopiero po utworzeniu nowego rządu. W tym przypadku przeszkodą nie jest brak porozumienia, a problemy związane z procedurą i decyzją, jaką może podjąć prezydent Andrzej Duda, Może on nie zgodzić się na wymianę zaprzysiężonych przez siebie trzech sędziów i tym samym odrzucić unieważnienie wyroku TK. Mówi się, że w tej sprawie rozmowy z prezydentem ma prowadzić marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Ma ona mieć miejsce jeszcze w tym tygodniu.
Zanim kluczowe dla Polaków kwestie zostaną poruszone, opozycja skupia się na innych zadaniach. Wczoraj dokonano wyboru czterech posłów - członków Krajowej Rady Sądownictwa. Trwają też rozmowy na temat tego, co zrobić z sędziami KRS, których wybrał poprzedni Sejm. Być może zadanie to trafi do rąk nowego ministra sprawiedliwości.