Rośnie presja na Zełenskiego. Waszyngton stawia warunki [RELACJA NA ŻYWO]
14.10.2024 | aktual.: 15.10.2024 20:03
Wtorek to 965. dzień wojny w Ukrainie. Stany Zjednoczone Ameryki wywierają presję na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Waszyngton oczekuje obniżenia wieku poboru do wojska w Ukrainie - poinformował na swoim kanale Telegram Serhij Łeszczenko, doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy. Waszyngton ma zaznaczać, że "sama zachodnia broń nie wystarczy". Dlatego potrzebna jest mobilizacja od 18 roku życia. Zełenski ma się jednak na to nie zgadzać. Śledź relację na żywo w Wirtualnej Polsce.
- Władimir Putin przedłożył rosyjskiemu parlamentowi projekt ustawy dotyczący ratyfikacji strategicznego partnerstwa z Koreą Północną. Dokument ten zawiera kluczowy zapis o "pomocy wojskowej", co media łączą z doniesieniami o planach wysłania północnokoreańskich żołnierzy do Ukrainy.
- Rosyjskie siły zbrojne zdołały przesunąć swoje siły w obwodzie donieckim, docierając do miasta Toreck. Informację tę potwierdziła we wtorek rzeczniczka Ługańskiej Grupy Operacyjnej, Anastazja Bobownikowa, na antenie ukraińskiej telewizji.
- Z Ukrainy dochodzą coraz bardziej niepokojące doniesienia. Wojska Putina robią postępy na froncie. "Rosyjski walec potoczy się do przodu i metr po metrze będzie odzyskiwał zdobyty przez ukraińskie wojska teren" - prognozuje Maksymilian Dura dla Defence24.
- W nocy z poniedziałku na wtorek celem ataku Rosjan stało się miasto Mikołajów położone na południu Ukrainy. W rezultacie ostrzału zginęła jedna osoba, a 16 zostało rannych. Jak przekazał szef regionalnej administracji wojskowej Witalij Kim, atak przeprowadzono przy użyciu najprawdopodobniej pocisków S-300.
Alarmy przeciwlotnicze w Ukrainie
Czechy wyślą do Rosji swojego ambasadora po niemal trzy letniej przerwie.
System Patriot w akcji.
Organy ścigania Ukrainy ustaliły nazwiska 13 z 16 rozstrzelanych żołnierzy, którzy oddali się w niewolę w rejonie Pokrowska. Poinformował o tym Ukrinform szef Departamentu Wojny Biura Prokuratora Generalnego Ukrainy Jurij Biełousow.
Rosyjski szpieg Paweł Rubcow, posługujący się fałszywym hiszpańskim nazwiskiem Pablo Gonzalez, od co najmniej 15 lat prowadził działalność na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. Nowe dokumenty, do których dotarła hiszpańska stacja telewizyjna Antena 3, ujawniają kulisy jego działania.
Ewakuacja Kupjańska.
Zdaniem niemieckiego kontrwywiadu Rosja najpewniej stała za incydentem związanym z wyposażoną w zapalnik przesyłką lotniczą. - Gdyby pożar pojawił się w trakcie lotu, doszłoby do katastrofy - powiedział szef Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji. Eksperci oceniają, że takich aktów sabotażu, sterowanych przez Kreml, będzie coraz więcej.
Zobacz także
Według ministra obrony Sébastiena Lecornu, Francja nie spełni obietnicy pomocy dla Ukrainy w wysokości 3 mld euro w 2024 roku.
Sełydowe blisko upadku - donosi dziennikarz "Bild" Julian Roepcke. Miasto jest coraz bliżej okrążenia, gdyż jednostki stacjonujące w jego pobliżu są wypierane ze swoich pozycji przez Rosjan.
Stany Zjednoczone Ameryki wywierają presję na Zełenskiego, aby obniżył wiek poboru do wojska na Ukrainie – poinformował na swoim kanale Telegram Serhij Łeszczenko, doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy.
"Amerykańscy politycy obu partii wywierają presję na prezydenta Zełenskiego w sprawie tego, dlaczego Ukraina nie mobilizuje osób w wieku 18–25 lat. Argumentacja partnerów jest następująca: kiedy w Wietnamie była wojna USA, zostali tam zabrani z wiek 19 lat. Dlatego Amerykanie podpowiadają: sama zachodnia broń nie wystarczy, potrzebna jest mobilizacja od 18 roku życia. Prezydent Zełenski nie poddał się i nadal przekonuje polityków obu partii do oddania broni bez zmiany wieku poboru"- napisał Łeszczenko.
Zniszczony rosyjski czołg.
Rosjanie wbili się klinem w zajęte przez Ukraińców tereny w obwodzie kurskim. Tym samym oddziały Putina odzyskały co najmniej trzy wsie. Cofanie się ukraiński wojsk to utrata argumentu do ewentualnych negocjacji pokojowych z Moskwą - ocenia "The New York Times".
Zobacz także
Moskwa utworzyła "specjalny batalion buriacki" złożony z Koreańczyków z Północy - informuje Ukraińska Prawda.18 takich żołnierzy uciekło już z pozycji na granicy obwodów briańskiego i kurskiego - podaje portal.
Rosjanie sami zestrzelili swojego drona S-70, z którym najprawdopodobniej stracili łączność - podaje brytyjskie ministerstwo obrony. "Najprawdopodobniej czekali do ostatniej chwili z decyzją o zestrzeleniu" - twierdzi Londyn.
18 żołnierzy z Korei Północnej uciekło już z pozycji na granicy obwodów briańskiego i kurskiego - podaje Ukrainska Pravda.
Rosjanie sami zestrzelili drona S-70 - podaje brytyjski wywiad. "Moskwa czekała z tym do ostatniej chwili" - czytamy. Decyzja miała prawdopodobnie związek z utratą łączności z autonomiczną jednostką.
"Prędzej czy później wojska ukraińskie będą musiały się wycofywać na kolejne linie obronne" - ocenia Maksymilian Dura dla Defence24. Z jego analizy wynika, że gdy tylko walki stają, "powoli uruchamiany jest rosyjski walec, który niestety już zaczął się toczyć także pod kurskiem". W ten sposób Rosjanie odzyskują powoli zdboyte przez Ukrainę tereny. "Tego procesu Ukraińcom prawdopodobnie nie uda się zatrzymać" - czytamy.
Zobacz także
Rosyjskie siły zbrojne zdołały przesunąć swoje siły w obwodzie donieckim, docierając do miasta Toreck. Informację tę potwierdziła we wtorek rzeczniczka Ługańskiej Grupy Operacyjnej, Anastazja Bobownikowa, na antenie ukraińskiej telewizji.
Ostrzeżenie Kamali Harris przed rosyjskim zagrożeniem dla Polski nie jest wystarczającym argumentem, by zdobyć głosy amerykańskiej Polonii – ocenił we wtorek portal Politico. Polacy z Pensylwanii deklarują się jako wyborcy Donalda Trumpa.
Pensylwania to jeden z tzw. wahających się stanów (swing states), który może zadecydować o wynikach wyborów prezydenckich w USA. Dlatego zarówno Republikanie i Demokraci walczą tam o każdy głos, również ten należący do Amerykanów polskiego pochodzenia.
Podczas wrześniowej debaty z kandydatem Republikanów Kamala Harris zwróciła się bezpośrednio do "800 tys. polskich Amerykanów tutaj, w Pensylwanii", mówiąc, że Trump sprzeda Ukrainę Putinowi, a następnym celem Moskwy będzie Polska.
Władimir Putin przedłożył rosyjskiemu parlamentowi projekt ustawy dotyczący ratyfikacji strategicznego partnerstwa z Koreą Północną. Dokument ten zawiera kluczowy zapis o "pomocy wojskowej", co media łączą z doniesieniami o planach wysłania północnokoreańskich żołnierzy do Ukrainy.