ONZ przyjęło rezolucję ws. Strefy Gazy. Przeciw USA i Izrael
Zgromadzenie Ogólne ONZ podjęło decyzję o uchwaleniu rezolucji, która wzywa do "natychmiastowego humanitarnego zawieszenia broni" w Strefie Gazy. 10 państw członkowskich było przeciw, w tym USA i Izrael.
Spośród 193 państw członkowskich ONZ, aż 153 zdecydowało się poprzeć dokument. Zaledwie 10 państw, w tym USA i Izrael, opowiedziało się przeciwko, natomiast 23 wstrzymało się od głosu.
Rezolucja wyraża głębokie zaniepokojenie "katastrofalną sytuacją humanitarną w Strefie Gazy". To odpowiedź na apel Sekretarza Generalnego ONZ, Antonio Guterresa, który wyraził obawy o "całkowite załamanie porządku publicznego na terytorium Palestyny w stanie wojny".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Fogiel oskarża Tuska w Sejmie. "Odpowiada za to"
Rezolucja "żąda natychmiastowego humanitarnego zawieszenia broni", wzywa do ochrony ludności cywilnej, dostępu pomocy humanitarnej oraz "natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia wszystkich zakładników".
Rezolucja ONZ. Apel Izraela i USA
Podobnie jak poprzedni tekst, przyjęty pod koniec października, w którym wzywano do "natychmiastowego i trwałego zawieszenia broni, prowadzącego do zaprzestania działań wojennych", obecny także nie potępia Hamasu. Zostało to skrytykowane przez Izrael i Stany Zjednoczone, które zgłosiły poprawkę, potępiającą "ohydne ataki terrorystyczne Hamasu" z 7 października, ale została ona odrzucona.
- Dlaczego tak trudno jednoznacznie stwierdzić, że zabijanie dzieci i strzelanie do rodziców na oczach ich dzieci jest okropne? - pytała ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield.
Izraelski ambasador skrytykował rezolucję, nazywając ją "obłudną". - Nadszedł czas, aby zrzucić winę na tych, którzy na to zasługują, na potwory Hamasu - powiedział, dodając, że zawieszenie broni jedynie wzmocni palestyński ruch islamistyczny.
Arabskie kraje członkowskie ONZ zwróciły się o zwołanie specjalnego posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego, po tym jak w piątek USA zawetowały rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ, wzywającą do "natychmiastowego humanitarnego zawieszenia broni" w Strefie Gazy.
Palestyński ambasador przy ONZ, Rijad Mansur, oświadczył, że uchwalenie rezolucji przez Zgromadzenie Ogólne jest "potężnym przekazem", wysłanym przez ONZ. - Naszym wspólnym obowiązkiem jest kontynuowanie podążania tą drogą, dopóki nie zobaczymy końca tej agresji przeciwko naszemu narodowi, końca tej wojny przeciwko naszemu narodowi - powiedział Mansur.
Władze palestyńskie w oświadczeniu wezwały kraje, które poparły rezolucję, aby zobowiązały Izrael do jej wdrożenia.
Czytaj więcej: