Trwa ładowanie...

Bunt w wojsku. "Odmawiają walki"

Pojawiły się doniesienia, że część żołnierzy z tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) odmówiła kontynuowania walki w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, a dalsze podziały wewnątrz wojsk kierowanych przez Rosję mogą osłabić rosyjską ofensywę - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Share
"Odmawiają walki". Rosja nie może liczyć na separatystów z Ługańska"Odmawiają walki". Rosja nie może liczyć na separatystów z ŁugańskaŹródło: East News, fot: EyePress News/Shutterstock
d3uyd2b

Według think tanku cele rosyjskiej armii w obwodzie donieckim przemawiają do przedstawicieli tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, ale nie do separatystów z obwodu ługańskiego, zmęczonych działaniami wojennymi poza granicami obszaru, do którego roszczą sobie pretensje.

ISW zaznacza, że nie jest w stanie niezależnie zweryfikować informacji o odmowie walki przez niektórych żołnierzy ŁRL, ale odzwierciedla ona większy trend zmniejszonego zaangażowania tej samozwańczej republiki w wojnę Rosji przeciwko Ukrainie.

d3uyd2b

"Ten trend szczególnie zagraża rosyjskim wojskom, starającym się werbować kolejnych żołnierzy z obwodu ługańskiego, by uzupełnić niedawne straty. Dalsze podziały wewnątrz sił kierowanych przez Rosję grożą też osłabieniem skuteczności wysiłku wojennego Rosji" - ocenili eksperci.

Amerykański think tank przypomina, że wcześniej podobne skargi zgłaszały jednostki z DRL, gdy walczyły w obwodzie ługańskim, charkowskim i chersońskim, co może wskazywać, że wojska z kontrolowanych przez Rosję samozwańczych republik nie w pełni popierają szeroko zakrojone plany inwazji Kremla.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Brytyjczycy szkolą ukraińskich żołnierzy. Tak wyglądają ćwiczenia

Tymczasem na froncie wojska rosyjskie próbowały przeprowadzić kilka ograniczonych ataków lądowych na północny zachód od Słowiańska, prowadziły operacje ofensywne w okolicach Siewierska i Bachmutu, a także w pobliżu Doniecka. Przeprowadziły też na ograniczoną skalę atak lądowy na północ od Charkowa. Rosyjskie władze na okupowanych obszarach Ukrainy kontynuowały przygotowania do włączenia tych terenów do Rosji - dodano w raporcie.

Trafiają do aresztu w ŁRL

Pod koniec lipca pojawiły się doniesienia, że rosyjscy żołnierze kontraktowi, którzy odmawiają dalszej służby na froncie w Ukrainie, są więzieni na terenie Ługańskiej Republiki Ludowej. Przetrzymuje się ich w fatalnych warunkach, czasem dosłownie w "dziurach w ziemi". Są torturowani - pisał niezależny rosyjski serwis "The Insider".

d3uyd2b

Rosyjscy żołnierze kontraktowi po trzech miesiącach służby na froncie mieli obiecane prawo do urlopu i możliwość odmowy udziału w dalszych walkach. Teoretycznie wystarczyło napisać pisemny wniosek w tej sprawie. Praktycznie sołdaci, którzy to zrobili, często trafiali do aresztu w Briance, mieście na terenie Ługańskiej Republiki Ludowej. Grupa, której losy przytaczał "The Insider", przebywała w nim już od ponad miesiąca.

Źródło: PAP, Wiadomości WP

Czytaj też:

d3uyd2b
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3uyd2b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d3uyd2b
d3uyd2b
Więcej tematów