Trwa ładowanie...
d4ezv65

Nowy raport NIK uderza w Ministerstwo Obrony Narodowej. "Żołnierze są źle szkoleni"

System szkolenia szeregowych żołnierzy i podoficerów w Wojsku Polskim jest niewydolny i nieskuteczny - czytamy w najnowszym raporcie NIK. Zawiera on wyniki kontroli przeprowadzonej w polskiej armii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport dotyczący szkolenia szeregowych żołnierzy i podoficerów w Wojsku Polskim. Zdjęcie podglądowe
Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport dotyczący szkolenia szeregowych żołnierzy i podoficerów w Wojsku Polskim. Zdjęcie podglądowe (Agencja Gazeta)
d4ezv65

Opublikowany raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczy sytemu szkolenia podoficerów i szeregowych zawodowych w jednostkach szkolnictwa wojskowego. Ze sprawozdania za lata 2016-2018 wynika, że braki sprzętowe nie pozwalają na przeszkolenie 1/3 osób wymagających szkolenia, a szkolenie pozostałych 2/3 żołnierzy i podoficerów odbywa się na przestarzałym sprzęcie.

Dodano również, że żołnierze pozbawieni są podstawowych środków bojowych, a wśród członków kadry szkolącej występują niedobory. Według raportu NIK sprzęt bojowy używany do szkolenia żołnierzy jest "w znacznej mierze starszej generacji lub prototypowy".

"W konsekwencji umiejętności nabyte podczas szkolenia z wykorzystaniem takiego sprzętu nie odpowiadają wymogom współczesnego pola walki" - ustalono podczas kontroli.

d4ezv65

NIK uderza w MON. Najważniejsze ustalenia kontroli

"W kontrolowanym okresie zdarzały się lata, że nawet ponad połowa zgłoszonych na szkolenie żołnierzy nie mogła uczestniczyć w kursach. Na przykład w 2017 r. w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu przeszkolono 43 proc. żołnierzy" - czytamy w raporcie udostępnionym na stronie NIK.

Zobacz też: Wybory 2020. Gdzie jest prezydent? Roman Giertych odpowiada. Ma radę dla rywalki Andrzeja Dudy

Stwierdzono również, że żołnierze biorący udział w szkoleniach nie mieli zapewnionej wystarczającej ilości sprzętu. Zbyt mała była także liczba instruktorów. W Szkole Podoficerskiej Marynarki Wojennej w Ustce przez trzy lata z rzędu brakowało aż 2/3 instruktorów.

d4ezv65

Za jeden z głównych powodów słabej sytuacji kadrowej NIK wymienia m.in. brak systemu motywacyjnego, który zachęciłby żołnierzy do podjęcia służby w jednostkach szkolnictwa wojskowego.

System szkolenia żołnierzy w Polsce kuleje. MON odpowiada NIK

Wyniki raportu Najwyższej Izby Kontroli skomentował szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

- Jest to wycinek całości; całość przedstawia się zupełnie inaczej. Wojsko Polskie rozwija się liczebnie. Kiedy w 2015 roku rząd PiS obejmował władzę, było 95 tys. teraz jest 107 tys. żołnierzy zawodowych, 24 tys. żołnierzy WOT - powiedział minister w Polskim Radiu.

d4ezv65

Błaszczak dodał, że "Wojsko Polskie zmienia się korzystnie", a sprawozdanie NIK ma charakter polityczny. - Wojsko się rozwija, a że ktoś ma tam jakiś cel polityczny, żeby uderzyć; cóż, w takim świecie żyjemy - stwierdził szef MON.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4ezv65

Podziel się opinią

Share

d4ezv65

d4ezv65
Więcej tematów