Trwa ładowanie...

Nowe sondaże: pięć partii w Sejmie. Do gry wraca SLD

Kolejne sondaże potwierdzają malejącą przewagę Prawa i Sprawiedliwości nad Platformą Obywatelską. Co ciekawe, według jednego z badań, na niezły wynik mogliby liczyć posłowie lewicy.
Share
Nowe sondaże: pięć partii w Sejmie. Do gry wraca SLD
Źródło: AKPA, Fot: Adam Prończyk
d4hin81

Według sondażu Instytutu Badań Pollster na zlecenie se.pl i Nowej TV, gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, PiS mógłby liczyć na poparcie 33 proc. Polaków, a PO – 27 proc. Kolejne miejsca zajęli Kukiz'15 - 13 proc., SLD - 11 proc. i Nowoczesna - 8 proc.

Progu wyborczego nie przekroczyłaby partia Razem, na którą zagłosowałoby 4 proc. ankietowanych, PSL - 3 proc. oraz Wolność - 1 proc.

- PiS raczej nie spadnie dużo poniżej tych wyników - mówi se.pl politolog prof. Rafał Chwedoruk. - Jest to minimalny próg dla tej partii, czyli jej żelazny elektorat, który nie opuści Kaczyńskiego - dodaje.

d4hin81

Zdaniem eksperta na obecny wynik złożyło się wiele spraw, np. błędy w polityce zagranicznej. - Z kolei dobry wynik PO to zasługa strategii Grzegorza Schetyny, który od początku nie angażował się w KOD, w drobne awantury o abstrakcyjne sprawy, ale punktował konkretnie poczynania rządu - mówi dziennikowi prof. Chwedoruk.

Ciekawostką jest zaskakujący dobry wynik Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Zdaniem politologa Sojusz zyskuje punkty dzięki głosom poszkodowanych przez ustawę dezubekizacyjną.

Badanie przeprowadzono 20-21.04.2017 roku na próbie 1007 dorosłych Polaków.

PO tuż za PiS

Jeszcze lepszy wynik osiągnęła Platforma w sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRIS dla "Rzeczpospolitej". Zgodnie z tym badaniem na PiS zagłosowałoby 31,7 proc. Polaków, na PO - 30 proc.

d4hin81

Do Sejmu trafiliby jeszcze posłowie Kukiz'15 - 10,3 proc., Nowoczesnej - 6,3 proc. oraz SLD - 5,2 proc. W parlamencie zabrakłoby przedstawicieli PSL - 4,4 proc. poparcia oraz Partii Razem - 3,4 proc. 8,7 proc. ankietowanych jeszcze nie zdecydowało, na jakie ugrupowanie odda swój głos.

Rekonstrukcja rządu jest konieczna

IBRIS zapytał także badanych o to, czy rząd Beaty Szydło powinna objąć rekonstrukcja. Aż 67,6 proc. badanych odpowiedziało na to pytanie twierdząco.

43 proc. ankietowanych odpowiedziało na pytanie o rekonstrukcję "zdecydowanie tak", 24,6 proc. - "raczej tak". Co ciekawe za rekonstrukcją opowiada się aż 34 proc. badanych, którzy deklarują, że zagłosowaliby na PiS.

Przeciwko rekonstrukcji opowiedziało się 21,2 proc. badanych.

Źródło: se.pl, "Rzeczpospolita"

d4hin81

Podziel się opinią

Share
d4hin81
d4hin81
Więcej tematów