"Niepokojące, nieakceptowalne, kuriozalne". Politycy komentują konflikt prezydenta z szefem MON

Duda skrytykował stosowane przez Macierewicza metody nazywając je "ubeckimi", a samemu ministrowi zalecił, aby "przemyślał parę rzeczy". Słowa te wywołały lawinę komentarzy. - Uważam te słowa za niefortunne, niezręczne - powiedział w TVN24 Michał Wójcik z PiS. Stanisław Tyszka stwierdził wprost: Macierewicz powinien zostać odwołany.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Relacje prezydenta Andrzeja Dudy i szefa MON Antoniego Macierewicza są napięte.
Relacje prezydenta Andrzeja Dudy i szefa MON Antoniego Macierewicza są napięte. (PAP, Fot: Jakub Kamiński)
WP

Atmosfera pomiędzy Andrzejem Dudą i Antonim Macierewiczem była napięta już wcześniej, a po niedawnej wypowiedzi prezydenta konflikt zaostrzył się jeszcze mocniej.

Sytuacja "kuriozalna na skalę światową"

Stanisław Tyszka, wicemarszałek Sejmu, uważa, że Antoni Macierewicz powinien zostać odwołany ze stanowiska. - Myślę, że to jest sytuacja bardzo niepokojąca, nieakceptowalna zupełnie i kuriozalna na skalę światową, że między zwierzchnikiem sił zbrojnych i ministrem obrony narodowej jest tak otwarta wojna - powiedział na antenie TVN24 poseł Kukiz'15.

WP

Wicemarszałek podkreślił, że konflikt należy rozwiązać jak najszybciej. - Okazją tutaj jest rekonstrukcja rządu. Minister Macierewicz, po stronie którego tutaj jest ewidentnie wina, powinien zostać wymieniony - ocenił Tyszka.

"Ograniczana jest możliwość działania prezydenta"

Rafał Grupiński, poseł Platformy Obywatelskiej, podkreślał, że konflikt ten wpływa negatywnie na bezpieczeństwo państwa. - Jarosław Kaczyński prawdopodobnie bawi się tym, siedząc na Nowogrodzkiej, ale to nie jest zabawne z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski. W istocie ograniczana jest możliwość działania prezydenta Rzeczpospolitej, zwierzchnika sił zbrojnych - stwierdził Grupiński na antenie TVN24.

WP

"Wycierpiał wiele, żebyśmy żyli w wolnym kraju"

Inne podejście ma Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości, który broni Antoniego Macierewicza i podkreśla, jak bardzo zasłużonym jest on człowiekiem. - Ja nie chcę podgrzewać atmosfery. Uważam te słowa za niefortunne, niezręczne. Zwłaszcza pod adresem Antoniego Macierewicza, człowieka który wycierpiał bardzo wiele w swoim życiu za to, żebyśmy dzisiaj żyli w wolnym kraju - skomentował na antenie TVN24 słowa prezydenta Wójcik.

Polityk PiS podkreślał, że Antoni Macierewicz był jedną z tych osób, które miały istotny wpływ na to, że możemy żyć w wolnej Polsce. Przypominał, że obecny szef MON był w latach 70 wielokrotnie zatrzymywany i aresztowany. - Rozumiem, że mamy pewnie emocje, ale uważam, że nie ma potrzeby podgrzewać atmosfery - podsumował Wójcik.

WP

Spór o generała Kraszewskiego

Mówiąc o ubeckich metodach Andrzej Duda odniósł się do sprawy generała Kraszewskiego, który zablokował część nominacji generalskich Macierewicza. Niedługo potem SKW wszczęło wobec niego postępowanie sprawdzające. Generał Kraszewski jest doradcą prezydenta.

Polub WP Wiadomości
WP
WP