Trwa ładowanie...

Kolejny zgrzyt na linii Antoni Macierewicz - Andrzej Duda

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego ujawniło kulisy kolejnego sporu między prezydentem Andrzejem Dudą a szefem MON. Chodzi o doradcę prezydenta, generała Jarosława Kraszewskiego. Na te doniesienia zareagował już resort obrony.

Share
Kolejny zgrzyt na linii Antoni Macierewicz - Andrzej DudaŹródło: PAP
d11ms7l

BBN na swojej stronie internetowej zamieściło komunikat, w którym potwierdza medialne doniesienia o wszczęciu przez SKW postępowania sprawdzającego wobec gen. Kraszewskiego, pełniącego w Biurze funkcję dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi.

Wszczęcie postępowania - które zgodnie z przepisami Ustawy o ochronie informacji niejawnych może trwać do 12 miesięcy - oznacza czasowe odebranie dostępu do informacji niejawnych, a tym samym - jak stwierdziło Biuro - uniemożliwienie generałowi wykonywania w pełnym zakresie obowiązków służbowych w BBN.

Biuro zaznaczyło, że wobec gen. Kraszewskiego od dłuższego czasu formułowane były przez ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza "nieformalne zarzuty mające podważyć jego wiarygodność".

d11ms7l

"W odpowiedzi na te zarzuty Prezydent RP Andrzej Duda na początku roku formalnie zwrócił się do ministra obrony narodowej o przedstawienie stosownych wyjaśnień. Do dziś Prezydent RP nie otrzymał odpowiedzi. W związku z tym o sprawie poinformowani zostali prezes Rady Ministrów oraz minister koordynator ds. służb specjalnych" - poinformowało BBN.

W komunikacie zaznaczono, że "obecnie prezydent nie dysponuje jakimikolwiek informacjami mogącymi podważyć zaufanie do gen. Kraszewskiego". "Jednocześnie Prezydent RP oczekuje, że sprawa ta zostanie jak najszybciej wyjaśniona przez ministra obrony narodowej" - można przeczytać na stronie BBN.

BBN przypomina, że gen. Kraszewski w 2006 r. został zatrudniony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, gdzie był współpracownikiem ówczesnego szefa Biura Władysława Stasiaka. Ponownie zatrudniony został w BBN w 2015 r. przez prezydenta Dudę.

d11ms7l

Obecnie - jak poinformowano w komunikacie - gen. Kraszewski odpowiada m.in. za przygotowywanie analiz w kwestiach dotyczących zwierzchnictwa prezydenta nad Siłami Zbrojnymi RP, merytoryczną ocenę koncepcji przygotowywanych przez Ministerstwo Oborny Narodowej oraz analizę systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP i związanych z tym decyzji personalnych, dotyczących również nominacji generalskich.

Gen. Kraszewski - jak podało BBN - "wielokrotnie poddawany był stosownym procedurom sprawdzającym w związku z dostępem do informacji niejawnych". "W 2016 r. Służba Kontrwywiadu Wojskowego po raz kolejny wydała gen. J. Kraszewskiemu poświadczenie bezpieczeństwa umożliwiające dostęp do informacji niejawnych krajowych, NATO i UE o najwyższej klauzuli 'ściśle tajne'. W 2016 r. na wniosek ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza został awansowany do stopnia generała brygady" - czytamy w komunikacie BBN.

Jest odpowiedź MON

Informację o tym, że SKW sprawdza prezydenckiego doradcę podał pod koniec lipca "Dziennik Gazeta Prawna". MON nie udzieliło wówczas odpowiedzi na pytanie o przesłanki tej kontroli. BBN nie chciało sprawy komentować.

d11ms7l

Tym razem na komunikat MON nie trzeba było długo czekać. "Ministerstwo Obrony Narodowej informuje, że postępowanie kontrolne wobec gen. bryg. Jarosława Kraszewskiego prowadzi Służba Kontrwywiadu Wojskowego jako jedyny organ uprawniony do takich działań" - poinformowała mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz, rzeczniczka prasowa resortu.

W opublikowanym na stronie internetowej resortu komunikacie tłumaczy, że postępowanie zostało wszczęte zgodnie z zapisami ustawy o ochronie informacji niejawnych, które stanowią, że "w przypadku gdy o osobie, której wydano poświadczenie bezpieczeństwa, zostaną ujawnione nowe informacje wskazujące, że nie daje ona rękojmi zachowania tajemnicy, przeprowadza się kontrolne postępowanie sprawdzające".

Rzeczniczka zapewniła, że "niezwłocznie po zakończeniu postępowania" wszelkie "niezbędne informacje dotyczące postępowania sprawdzającego wobec gen. bryg. Jarosława Kraszewskiego zostaną przekazane Szefowi Biura Bezpieczeństwa Narodowego jako kierownikowi jednostki organizacyjnej, w której pracuje osoba sprawdzana oraz pełnomocnikowi ds. ochrony informacji niejawnych w BBN".

BBN realizuje zadania w zakresie bezpieczeństwa narodowego powierzone przez prezydenta, zwierzchnika Sił Zbrojnych RP. Biuro stanowi zaplecze Rady Bezpieczeństwa Narodowego, która doradza prezydentowi.

d11ms7l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11ms7l
d11ms7l
Więcej tematów