Trwa ładowanie...
d3q5bng

Nieoficjalnie: prezydenckie projekty we wtorek trafią do Sejmu

We wtorek prezydenckie projekty ustaw w sprawie Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa powinny trafić do Sejmu. Takie informacje podaje Polska Agencja Prasowa, powołując się na nieoficjalne informacje w źródłach zbliżonych do Kancelarii Prezydenta RP.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Andrzej Duda podczas oświadczenia dla mediów ws. ustaw reformujących sądy
Prezydent Andrzej Duda podczas oświadczenia dla mediów ws. ustaw reformujących sądy (PAP, Fot: Radek Pietruszka)
d3q5bng

Prezydent zaprezentował swoje projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i o Sądzie Najwyższym. Ten drugi wprowadza m.in.: możliwość wniesienia do SN skargi na prawomocne orzeczenie każdego sądu, zapis by sędziowie SN przechodzili w stan spoczynku w wieku 65 lat z możliwością wystąpienia do prezydenta o przedłużenie orzekania oraz utworzenie Izby Dyscyplinarnej z udziałem ławników.

Andrzej Duda początkowo zaproponował mechanizm, który zakładał, że gdy w terminie dwóch miesięcy Sejm nie wybierze większością 3/5 głosów sędziów do KRS, to wyboru spośród kandydatów zgłoszonych Sejmowi będzie dokonywał prezydent. W związku z tym przygotowany został też projekt zmiany konstytucji pozwalający prezydentowi dokonać nominacji członków KRS w sytuacji, gdy Sejm ich nie wybierze. W tej sprawie Duda spotkał się z przedstawicielami klubów parlamentarnych (w spotkaniu nie wzięli udziału politycy PO).

Po spotkaniu prezydent poinformował o nowej propozycji - zgodnie z nią, gdy nie uda się w Sejmie wybrać członków KRS większością 3/5 głosów, w kolejnym etapie każdy poseł będzie mógł głosować tylko na jednego kandydata.

d3q5bng

- Myślę, że w dniu jutrzejszym projekty prezydenckie będą wywieszone na stronie Kancelarii Prezydenta RP - powiedział prezydencki minister Andrzej Dera w radiu RMF FM. - Myślę, że to jest związane z korektą dotyczącą projektu zmian w KRS i wkrótce zostanie to przekazane do parlamentu - dodał. Jednocześnie zaznaczył, że nie potrafi powiedzieć, kiedy projekty trafią do Sejmu. - Ja myślę, że jak te projekty zostaną wywieszone na stronie, to nie będzie żadnych przeszkód, by zostały wysłane do parlamentu - ocenił.

Zobacz także: Reforma sądownictwa. Oto projekt prezydenta

d3q5bng

Podziel się opinią

Share

d3q5bng

d3q5bng
Więcej tematów