Trwa ładowanie...

Nieoficjalnie: prezydenckie projekty we wtorek trafią do Sejmu

We wtorek prezydenckie projekty ustaw w sprawie Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa powinny trafić do Sejmu. Takie informacje podaje Polska Agencja Prasowa, powołując się na nieoficjalne informacje w źródłach zbliżonych do Kancelarii Prezydenta RP.

Nieoficjalnie: prezydenckie projekty we wtorek trafią do SejmuŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d3cfym4

Prezydent zaprezentował swoje projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i o Sądzie Najwyższym. Ten drugi wprowadza m.in.: możliwość wniesienia do SN skargi na prawomocne orzeczenie każdego sądu, zapis by sędziowie SN przechodzili w stan spoczynku w wieku 65 lat z możliwością wystąpienia do prezydenta o przedłużenie orzekania oraz utworzenie Izby Dyscyplinarnej z udziałem ławników.

Andrzej Duda początkowo zaproponował mechanizm, który zakładał, że gdy w terminie dwóch miesięcy Sejm nie wybierze większością 3/5 głosów sędziów do KRS, to wyboru spośród kandydatów zgłoszonych Sejmowi będzie dokonywał prezydent. W związku z tym przygotowany został też projekt zmiany konstytucji pozwalający prezydentowi dokonać nominacji członków KRS w sytuacji, gdy Sejm ich nie wybierze. W tej sprawie Duda spotkał się z przedstawicielami klubów parlamentarnych (w spotkaniu nie wzięli udziału politycy PO)
.

Po spotkaniu prezydent poinformował o nowej propozycji - zgodnie z nią, gdy nie uda się w Sejmie wybrać członków KRS większością 3/5 głosów, w kolejnym etapie każdy poseł będzie mógł głosować tylko na jednego kandydata.

d3cfym4

- Myślę, że w dniu jutrzejszym projekty prezydenckie będą wywieszone na stronie Kancelarii Prezydenta RP - powiedział prezydencki minister Andrzej Dera w radiu RMF FM. - Myślę, że to jest związane z korektą dotyczącą projektu zmian w KRS i wkrótce zostanie to przekazane do parlamentu - dodał. Jednocześnie zaznaczył, że nie potrafi powiedzieć, kiedy projekty trafią do Sejmu. - Ja myślę, że jak te projekty zostaną wywieszone na stronie, to nie będzie żadnych przeszkód, by zostały wysłane do parlamentu - ocenił.

Zobacz także: Reforma sądownictwa. Oto projekt prezydenta

d3cfym4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3cfym4
Więcej tematów